Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Zarządzanie projektem – co to jest i na czym polega?

Zarządzanie projektem – co to jest i na czym polega?

Zarządzanie projektem – co to jest i na czym polega?

Budowa domu, stworzenie strony internetowej czy produkcja innowacyjnej przetwornicy napięciowej to projekty wieloetapowe. Aby osiągnąć wyznaczone cele w założonym terminie i budżecie, firmy wykorzystują zarządzanie projektem. Na czym polega i jak wygląda w praktyce zarządzanie projektem?

Czym jest zarządzanie projektami?

Aby zrozumieć, dlaczego zarządzanie projektami jest dziś tak powszechnie wykorzystywane w biznesie, trzeba zacząć od pytania, co to jest zarządzanie projektami. Najprościej mówiąc, zarządzanie projektami (project management) to szereg czynności (m.in. planowanie, harmonogramowanie, działanie i kontrola), które są podejmowane przez osobę kierującą projektem (project manager) w celu jego realizacji.

Współcześnie zarządzanie projektami jest powszechnie wykorzystywane w firmach działających w wielu branżach, a wiele z nich uznaje je za drogę do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Wraz z rozwojem tej dziedziny pojawiły się też różne metodyki zarządzania projektami, w tym np. PRINCE2, PCM czy PMBoK.

Na czym polega zarządzanie projektami?

Aby zrozumieć, na czym polega zarządzanie projektem, warto prześledzić obowiązki project managera, czyli osoby bezpośrednio czuwającej nad realizacją projektu. Najważniejsze zadania project managera to:

  • planowanie – obejmuje podział projektu na etapy, określenie czasu potrzebnego na ich realizację i przydział zasobów;
  • budowa zespołu – aby rozpocząć pracę nad projektem, konieczne jest stworzenie zespołu, który będzie odpowiedzialny za wykonanie poszczególnych zadań;
  • harmonogramowanie – prace nad projektem najczęściej odbywają się etapami, a wówczas konieczne jest stworzenie harmonogramu;
  • rozdzielenie pracy i kontrola efektów – project manager jest odpowiedzialny za podział pracy między członkami zespołu i kontrolowanie jej rezultatów;
  • raportowanie postępów – zarządzanie projektem obejmuje też informowanie kadry zarządzającej lub klienta o wynikach.

Z zarządzaniem projektami wiąże się też zagadnienie alokacji środków – zasobów ludzkich, finansowych oraz narzędzi i materiałów. Project manager odpowiada za wyznaczenie grup oraz przydzielenie im zadań i puli zapasów.

Jak skutecznie zarządzać projektem?

Teoria i praktyka to dwie różne rzeczy. Jak skutecznie zarządzać projektem? W pierwszej kolejności konieczny jest wybór metodyki zarządzania projektem. Trzeba pamiętać, że integralnym elementem niektórych projektów są testy – dobrym przykładem jest branża IT. Ponieważ od wyniku testu zależą kolejne kroki, do realizacji projektów informatycznych często wykorzystywane jest zwinne zarządzanie projektami – dowiedz się, czym jest agile. Ta metodologia stawia na elastyczność i pozwala skrócić czas realizacji przedsięwzięcia.

Jak skutecznie zarządzać projektem? Oto 5 porad, które warto mieć na uwadze:

  1. Cel projektu. Bez dokładnego określenia celu projektu jego realizacja może się wydłużyć, a także pochłonąć więcej środków niż pierwotnie zakładano. Stąd też precyzyjne wskazanie celu jest priorytetem.
  2. Motywacja zespołu – o tym nie można zapomnieć. Realizacja niektórych projektów zajmuje długie miesiące, w konsekwencji czego zaangażowanie zespołu z czasem może osłabnąć. Zarządzanie projektem powinno przewidywać motywację zespołu – czasem wystarczy dobre słowo lub elastyczne podejście do potrzeb pracowników.
  3. Sprawna komunikacja. Problemy w komunikacji mogą położyć każdy projekt i doprowadzić do opóźnień. W przypadku rozproszonego zespołu podstawą jest wybór dobrej aplikacji umożliwiającej pracę zespołową.
  4. Przepływ informacji. Każdy członek zespołu powinien wiedzieć, nad czym pracują pozostałe osoby. Aby zapewnić pracownikom dostęp do informacji, nie trzeba organizować spotkań – wystarczy wspomniana już aplikacja, do której wgląd będą mieć wszyscy zainteresowani.
  5. Informacja zwrotna po każdej kontroli. Zarządzanie projektami wiąże się z kontrolą postępu prac. Nie wystarczy tylko odebrać pracy – warto poinformować pracownika, czy pojawiły się błędy, czy też efekt jest satysfakcjonujący.

Jak zarządzać projektem

Dlaczego warto zarządzać projektami?

Wdrożenie w organizacji jednej z metod zarządzania projektami wiąże się ze zmianą myślenia o projektach. Dlaczego zarządzanie projektami powinno być obowiązkowym elementem zarządzania w każdej firmie? Ma to związek z możliwymi do uzyskania korzyściami.

Zarządzanie projektami pozwala uniknąć chaotycznych działań, zapobiega marnotrawstwu zasobów, minimalizuje koszty realizacji poszczególnych zadań i pozwala oddać finalny produkt w ustalonym z klientem terminie. To główne, ale nie wszystkie korzyści płynące z wykorzystania różnych metod zarządzania projektami. Ponieważ zespół wie, co robić i jest zmotywowany, jego zadowolenie z pracy jest wysokie. Efekt? Mniejsza rotacja pracowników.

Chcesz wdrożyć zarządzanie projektem w swojej firmie, aby zwiększyć jej konkurencyjność, wyniki finansowe i zadowolenie zespołu? Sprawdź szkolenia z zarządzania projektami. Udział w szkoleniu to najprostszy sposób, aby poznać zarówno te najpopularniejsze, jak i rzadziej stosowane metody zarządzania projektami i przetestować je w organizacji.Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
29-30 stycznia | Warszawa lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
29-31 stycznia | Gdańsk, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
26-26 stycznia | Gdańsk lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
29-30 stycznia | Kraków, Poznań, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online
29-30 stycznia | Wrocław lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online
22-23 stycznia | Poznań lub Online
29-30 lutego | Warszawa, Kraków lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

21 listopada do 24 listopada 2023 | Zakopane lub Online
16 kwietnia do 19 kwietnia 2024| Zakopane lub Online
11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
25-26 stycznia | Warszawa lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł