Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Czym jest agile?

Czym jest agile?

Czym jest agile?

Agile to zwrot, który ostatnio bardzo często się słyszy. Agile’owe może być wszystko – firmy, praca, szkolenia lub podejście do życia. Co się jednak kryje pod tym tajemniczym hasłem i jakie są główne wytyczne tej filozofii? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest Agile. 

Agile – co to jest?

Agile to z języka angielskiego „zręczny, zwinny”. Ma to ogromne znaczenie w kontekście całej filozofii. W ogólnym pojęciu funkcjonuje przynajmniej kilka definicji Agile. To przede wszystkim:

- poprawa wydajności pracy,

- minimalizacja kosztów,

- zadowolenie klienta,

- szybkie dostarczanie satysfakcjonujących rozwiązań.

Powyższe wytłumaczenia są jednak niepełne, chociaż należą do składowych opisywanej filozofii. Jednak najważniejszym z założeń Agile jest zrównoważony rozwój i jednoczesne skupienie na wszystkich wartościach. A te zostały przedstawione już kilkanaście lat temu w tzw. Manifeście Agile.

Zadanie pod presją czasu

Manifest Agile

W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Utah, wspólny weekend spędziło 17 praktyków-programistów. Obszarem ich działań były niewielkie przedsiębiorstwa. Pracowali w nich w oparciu o tzw. lekkie metody, czyli trochę na przekór obowiązującym w tamtych czasach regułom. Lekkie metody to minimum formalności, brak opasłej dokumentacji, szybkie dostarczanie rozwiązań swoim klientom oraz przede wszystkim szacunek i wsparcie w środowisku pracy. Bazując na swoim doświadczeniu oraz całkiem burzliwych dyskusjach, stworzyli oni właśnie Manifest Agile.

Co w nim zawarli? Programiści zauważyli, że praca z tzw. lekkimi metodami nie jest tylko domeną ich przedsiębiorstwa, a poszczególne czynniki występują (z mniejszym lub większym natężeniem) w innych firmach. Poza tym zgodnie stwierdzili, że określenie „lekkie metody” nie jest wystarczająco uniwersalne, a ich filozofię lepiej opisują przymiotniki „zwinny i zręczny”. W ramach podsumowania spisali Manifest, w którym zaznaczyli, że:

- ludzi i interakcję z nimi powinno się cenić bardziej od narzędzi i procesów pracy,

- ważniejsze jest działające rozwiązanie od rozbudowanej i niezrozumiałej dokumentacji,

- współpraca z klientem na każdym etapie procesu jest pożyteczniejsza niż długie negocjowanie umów,

- elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany przynosi więcej korzyści niż uporczywe trzymanie się założonego planu.

Poza powyższymi głównymi założeniami stworzyli także bardziej szczegółowe zasady, które pozwalają pracować w metodyce Agile.

Zadania do zrobienia

Praca w Agile

Pracować w Agile lub po prostu być Agile wymaga podążania za kilkoma zasadami. Oczywiście sztywne trzymanie się reguł byłoby zaprzeczeniem całej filozofii. Chodzi więc przede wszystkim o obranie dobrego kierunku i ewentualne elastyczne wprowadzanie zmian. Warto też pamiętać, że nie ma nadrzędnych i podrzędnych reguł. Wszystkie powinny mieć taką samą wartość:

- Klient nasz pan. Chociaż jest to zdanie, które często pada w każdej firmie usługowej lub produkcyjnej, to w przypadku Agile ma zdecydowanie bardziej pozytywny wydźwięk. Chodzi przede wszystkim o skupienie się na potrzebach klienta i dostarczeniu mu najlepszych rozwiązań. Bez zbędnej pracy papierkowej i pożerających czas formalności.

- Przyjazne środowisko pracy, w którym każdy członek zespołu czuje się nie tylko odpowiedzialny za swoje zadania, ale również szanowany i doceniany przez innych. W takim otoczeniu komunikacja jest dużo łatwiejsza. Dzięki temu częściej rodzą się nowe pomysły usprawnienia procesów pracy, a ona sama przebiega sprawniej.

- Regularna poprawa swojej wydajności, metodyki działań oraz otwarcie na zmiany. Dzięki temu firma może się nieustannie rozwijać i poszerzać swoje horyzonty.

Szkolenie Agile to pierwszy krok do zrównoważonego i postępowego rozwoju przedsiębiorstwa. Wraz z upływem czasu zmiany i nowe podejście zostanie zaadaptowane przez pracowników, a efekty działań pojawią się same. Warto pamiętać, że wybierając taką filozofię pracy, dba się o efektywność całej firmy. W tym także poprawność relacji pracowniczych i pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Postaw więc na przyjazne środowisko pracy, wybierając metodykę pracy Agile!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł