Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
Niniejszym informujemy, że szkolenia stacjonarne organizujemy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, ale ostateczna decyzja o realizacji poszczególnych terminów zostanie podjęta na podstawie liczby zgłoszonych uczestników.

Jako alternatywę realizujemy szkolenia w formie online.
Zapytaj o szczegóły: info@szkolenia-semper.pl 508 393 926
KALENDARZ SZKOLEŃ
Organizacja szkoleń Semper Blog Czym jest agile?

Czym jest agile?

Czym jest agile?

Agile to zwrot, który ostatnio bardzo często się słyszy. Agile’owe może być wszystko – firmy, praca, szkolenia lub podejście do życia. Co się jednak kryje pod tym tajemniczym hasłem i jakie są główne wytyczne tej filozofii? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest Agile. 

Agile – co to jest?

Agile to z języka angielskiego „zręczny, zwinny”. Ma to ogromne znaczenie w kontekście całej filozofii. W ogólnym pojęciu funkcjonuje przynajmniej kilka definicji Agile. To przede wszystkim:

- poprawa wydajności pracy,

- minimalizacja kosztów,

- zadowolenie klienta,

- szybkie dostarczanie satysfakcjonujących rozwiązań.

Powyższe wytłumaczenia są jednak niepełne, chociaż należą do składowych opisywanej filozofii. Jednak najważniejszym z założeń Agile jest zrównoważony rozwój i jednoczesne skupienie na wszystkich wartościach. A te zostały przedstawione już kilkanaście lat temu w tzw. Manifeście Agile.

Zadanie pod presją czasu

Manifest Agile

W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Utah, wspólny weekend spędziło 17 praktyków-programistów. Obszarem ich działań były niewielkie przedsiębiorstwa. Pracowali w nich w oparciu o tzw. lekkie metody, czyli trochę na przekór obowiązującym w tamtych czasach regułom. Lekkie metody to minimum formalności, brak opasłej dokumentacji, szybkie dostarczanie rozwiązań swoim klientom oraz przede wszystkim szacunek i wsparcie w środowisku pracy. Bazując na swoim doświadczeniu oraz całkiem burzliwych dyskusjach, stworzyli oni właśnie Manifest Agile.

Co w nim zawarli? Programiści zauważyli, że praca z tzw. lekkimi metodami nie jest tylko domeną ich przedsiębiorstwa, a poszczególne czynniki występują (z mniejszym lub większym natężeniem) w innych firmach. Poza tym zgodnie stwierdzili, że określenie „lekkie metody” nie jest wystarczająco uniwersalne, a ich filozofię lepiej opisują przymiotniki „zwinny i zręczny”. W ramach podsumowania spisali Manifest, w którym zaznaczyli, że:

- ludzi i interakcję z nimi powinno się cenić bardziej od narzędzi i procesów pracy,

- ważniejsze jest działające rozwiązanie od rozbudowanej i niezrozumiałej dokumentacji,

- współpraca z klientem na każdym etapie procesu jest pożyteczniejsza niż długie negocjowanie umów,

- elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany przynosi więcej korzyści niż uporczywe trzymanie się założonego planu.

Poza powyższymi głównymi założeniami stworzyli także bardziej szczegółowe zasady, które pozwalają pracować w metodyce Agile.

Zadania do zrobienia

Praca w Agile

Pracować w Agile lub po prostu być Agile wymaga podążania za kilkoma zasadami. Oczywiście sztywne trzymanie się reguł byłoby zaprzeczeniem całej filozofii. Chodzi więc przede wszystkim o obranie dobrego kierunku i ewentualne elastyczne wprowadzanie zmian. Warto też pamiętać, że nie ma nadrzędnych i podrzędnych reguł. Wszystkie powinny mieć taką samą wartość:

- Klient nasz pan. Chociaż jest to zdanie, które często pada w każdej firmie usługowej lub produkcyjnej, to w przypadku Agile ma zdecydowanie bardziej pozytywny wydźwięk. Chodzi przede wszystkim o skupienie się na potrzebach klienta i dostarczeniu mu najlepszych rozwiązań. Bez zbędnej pracy papierkowej i pożerających czas formalności.

- Przyjazne środowisko pracy, w którym każdy członek zespołu czuje się nie tylko odpowiedzialny za swoje zadania, ale również szanowany i doceniany przez innych. W takim otoczeniu komunikacja jest dużo łatwiejsza. Dzięki temu częściej rodzą się nowe pomysły usprawnienia procesów pracy, a ona sama przebiega sprawniej.

- Regularna poprawa swojej wydajności, metodyki działań oraz otwarcie na zmiany. Dzięki temu firma może się nieustannie rozwijać i poszerzać swoje horyzonty.

Szkolenie Agile to pierwszy krok do zrównoważonego i postępowego rozwoju przedsiębiorstwa. Wraz z upływem czasu zmiany i nowe podejście zostanie zaadaptowane przez pracowników, a efekty działań pojawią się same. Warto pamiętać, że wybierając taką filozofię pracy, dba się o efektywność całej firmy. W tym także poprawność relacji pracowniczych i pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Postaw więc na przyjazne środowisko pracy, wybierając metodykę pracy Agile!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 października | Poznań i Online
19-21 października | Warszawa i Online
26-28 października | Gdańsk i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
28-29 listopada | Warszawa i Online
17-18 grudnia | Wrocław i Online


Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

17-18 października | Poznań i Online
17-18 października | Warszawa i Online
17-18 listopada | Gdańsk i Online


Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
14-15 listopada | Warszawa i Online
01-02 grudnia | Warszawa i Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

17-18 października | Wrocław i Kraków i Online
17-18 listopada Poznań i Online
01-02 grudnia Gdańsk i Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2022 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia online
terminy webinarów
Porady prawne
już od 100 zł
KFS
szkolenia dofinansowane
Szkolenia w języku angielskim