Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Czym jest agile?

Czym jest agile?

Czym jest agile?

Agile to zwrot, który ostatnio bardzo często się słyszy. Agile’owe może być wszystko – firmy, praca, szkolenia lub podejście do życia. Co się jednak kryje pod tym tajemniczym hasłem i jakie są główne wytyczne tej filozofii? Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest Agile. 

Agile – co to jest?

Agile to z języka angielskiego „zręczny, zwinny”. Ma to ogromne znaczenie w kontekście całej filozofii. W ogólnym pojęciu funkcjonuje przynajmniej kilka definicji Agile. To przede wszystkim:

- poprawa wydajności pracy,

- minimalizacja kosztów,

- zadowolenie klienta,

- szybkie dostarczanie satysfakcjonujących rozwiązań.

Powyższe wytłumaczenia są jednak niepełne, chociaż należą do składowych opisywanej filozofii. Jednak najważniejszym z założeń Agile jest zrównoważony rozwój i jednoczesne skupienie na wszystkich wartościach. A te zostały przedstawione już kilkanaście lat temu w tzw. Manifeście Agile.

Zadanie pod presją czasu

Manifest Agile

W 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Utah, wspólny weekend spędziło 17 praktyków-programistów. Obszarem ich działań były niewielkie przedsiębiorstwa. Pracowali w nich w oparciu o tzw. lekkie metody, czyli trochę na przekór obowiązującym w tamtych czasach regułom. Lekkie metody to minimum formalności, brak opasłej dokumentacji, szybkie dostarczanie rozwiązań swoim klientom oraz przede wszystkim szacunek i wsparcie w środowisku pracy. Bazując na swoim doświadczeniu oraz całkiem burzliwych dyskusjach, stworzyli oni właśnie Manifest Agile.

Co w nim zawarli? Programiści zauważyli, że praca z tzw. lekkimi metodami nie jest tylko domeną ich przedsiębiorstwa, a poszczególne czynniki występują (z mniejszym lub większym natężeniem) w innych firmach. Poza tym zgodnie stwierdzili, że określenie „lekkie metody” nie jest wystarczająco uniwersalne, a ich filozofię lepiej opisują przymiotniki „zwinny i zręczny”. W ramach podsumowania spisali Manifest, w którym zaznaczyli, że:

- ludzi i interakcję z nimi powinno się cenić bardziej od narzędzi i procesów pracy,

- ważniejsze jest działające rozwiązanie od rozbudowanej i niezrozumiałej dokumentacji,

- współpraca z klientem na każdym etapie procesu jest pożyteczniejsza niż długie negocjowanie umów,

- elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany przynosi więcej korzyści niż uporczywe trzymanie się założonego planu.

Poza powyższymi głównymi założeniami stworzyli także bardziej szczegółowe zasady, które pozwalają pracować w metodyce Agile.

Zadania do zrobienia

Praca w Agile

Pracować w Agile lub po prostu być Agile wymaga podążania za kilkoma zasadami. Oczywiście sztywne trzymanie się reguł byłoby zaprzeczeniem całej filozofii. Chodzi więc przede wszystkim o obranie dobrego kierunku i ewentualne elastyczne wprowadzanie zmian. Warto też pamiętać, że nie ma nadrzędnych i podrzędnych reguł. Wszystkie powinny mieć taką samą wartość:

- Klient nasz pan. Chociaż jest to zdanie, które często pada w każdej firmie usługowej lub produkcyjnej, to w przypadku Agile ma zdecydowanie bardziej pozytywny wydźwięk. Chodzi przede wszystkim o skupienie się na potrzebach klienta i dostarczeniu mu najlepszych rozwiązań. Bez zbędnej pracy papierkowej i pożerających czas formalności.

- Przyjazne środowisko pracy, w którym każdy członek zespołu czuje się nie tylko odpowiedzialny za swoje zadania, ale również szanowany i doceniany przez innych. W takim otoczeniu komunikacja jest dużo łatwiejsza. Dzięki temu częściej rodzą się nowe pomysły usprawnienia procesów pracy, a ona sama przebiega sprawniej.

- Regularna poprawa swojej wydajności, metodyki działań oraz otwarcie na zmiany. Dzięki temu firma może się nieustannie rozwijać i poszerzać swoje horyzonty.

Szkolenie Agile to pierwszy krok do zrównoważonego i postępowego rozwoju przedsiębiorstwa. Wraz z upływem czasu zmiany i nowe podejście zostanie zaadaptowane przez pracowników, a efekty działań pojawią się same. Warto pamiętać, że wybierając taką filozofię pracy, dba się o efektywność całej firmy. W tym także poprawność relacji pracowniczych i pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Postaw więc na przyjazne środowisko pracy, wybierając metodykę pracy Agile!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

26-28 lutego | Warszawa, Wrocław lub Online
20-22 marca | Kraków, Poznań lub Online
24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 lutego | Warszawa lub Online
18-19 marca | Kraków, Poznań lub Online
25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

26-27 lutego | Wrocław, Gdańsk, Olsztyn lub Online
21-22 marca | Warszawa, Poznań, Kraków lub Online
22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

29 lutego - 01 marca | Warszawa, Kraków lub Online
18-19 marca | Gdańsk, Wrocław lub Online
25-26 kwietnia | Warszawa lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

16 kwietnia do 19 kwietnia 2024| Zakopane lub Online
11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

22-23 lutego | Kraków, Poznań lub Online
18-19 marca | Warszawa, Wrocław lub Online
18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł