Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak napisać CV, aby dostać pracę? Sprawdź nasz poradnik!

Jak napisać CV, aby dostać pracę? Sprawdź nasz poradnik!

Jak napisać CV, aby dostać pracę? Sprawdź nasz poradnik!

W zależności od polityki przyjętej przez firmę proces rekrutacji może być prosty lub składać się z wielu etapów, ale zawsze kandydaci są proszeni o CV. Jak napisać CV, aby autoprezentacja zainteresowała rekrutera? Jak uporządkować i zaprezentować informacje w tym dokumencie? Dowiesz się tego z poniższego poradnika.

Co to jest CV i dlaczego jest tak ważne?

CV to skrót od terminu Curriculum Vitae, który z kolei można przetłumaczyć jako „przebieg życia”. Już od wielu lat pracodawcy wymagają tego dokumentu od osób ubiegających się o pracę. Stąd też tak popularne jest pytanie, jak pisać CV. To właśnie z CV rekruter albo pracodawca powinien poznać najważniejsze informacje o potencjalnym pracowniku – dowiedzieć się, jakie ma on wykształcenie, doświadczenie zawodowe i inne umiejętności, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikuje.

Jak stworzyć dobre CV i dlaczego jest to tak ważne? Najprościej mówiąc, to Twoja przepustka do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną lub dzień próbny. Właśnie dlatego – nawet w przypadku imponującego doświadczenia zawodowego czy posiadania unikalnych umiejętności – warto przyłożyć się do napisania CV.

Co zamieścić w CV? Poznaj kluczowe elementy

Zastanawiasz się, jak wygląda dobre CV? Informacje powinny być uporządkowane i zaprezentowane w przejrzysty sposób. Możesz zdecydować się na kolorowe CV, które będzie przyciągało wzrok, ale to od zawartości tego dokumentu zależy, czy Twoja kandydatura zostanie uznana za interesującą. Sprawdź, co pisać w CV.

Dane kontaktowe w CV

Co zamieścić w CV? Jedną z obowiązkowych sekcji są dane kontaktowe. W większości dokumentów aplikacyjnych umieszcza się je na samej górze – tak, aby rekruter nie musiał ich szukać.

Jakwygląda dobrze skomponowana sekcja „Dane kontaktowe” w CV do pracy? Znajdują się w niej następujące informacje:

 • imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • adres zamieszkania;
 • numer telefonu;
 • adres e-mail;
 • adres strony internetowej – nieobowiązkowo;
 • adres do profilu np. na LinkedIn – nieobowiązkowo.

Doświadczenie zawodowe w CV

To jedna z najważniejszych sekcji CV, którą z reguły umieszcza się tuż pod danymi osobowymi. Co trzeba napisać w CV w tej części? Podanie miejsca pracy i wskazanie daty zatrudnienia (miesiąc i rok) nie wystarczy – konieczne jest też wymienienie zakresu obowiązków. Jednocześnie dobrym pomysłem może być wskazanie osiągnięć, zwłaszcza gdy są one imponujące – np. zwiększenie bazy klientów o 40 proc. 

Informacje w tej sekcji należy zaprezentować w przejrzysty sposób. Jak napisać takie CV? Zastosuj choćby wypunktowania.

Edukacja w CV

Dla wielu pracodawców to doświadczenie zawodowe i umiejętności są kluczowe. Nie oznacza to jednak, że możesz zaniedbać kolejną sekcję, czyli edukację. Jak poprawnie napisać tę część CV? Najlepiej, aby składała się ona z dwóch części:

 • wykształcenie – tu wystarczy wymienić ostatnio ukończoną szkołę (w przypadku studiów należy określić ich stopień);
 • szkolenia – mogą to być np. szkolenia z negocjacji czy szkolenie z rozliczania projektów unijnych.

Kompetencje (umiejętności) w CV

Jak napisać naprawdę dobre CV? Z tego dokumentu rekruter ma dowiedzieć się, jakie kompetencje miękkie i twarde ma kandydat. Umiejętności w CV nie musi być wiele. Nie trzeba ich też opisywać – wystarczy je wymienić hasłowo. Ważne jednak, aby były one związane z posadą – musisz zatem przeprowadzić selekcję swoich umiejętności i wybrać te najbardziej pasujące.

W sekcji z umiejętnościami warto wyodrębnić (np. poprzez pogrubienie tekstu) języki, które znasz. Wymień je wraz ze stopniem znajomości.

Zainteresowania w CV

Jak dobrze napisać CV? Ponieważ ten dokument to autoprezentacja, warto zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy również od strony prywatnej, wymieniając swoje zainteresowania. O jakich zainteresowaniach warto wspomnieć? Wybierz te, o których w razie pytań chcesz porozmawiać. Mogą być to np. narty, muzyka czy literatura piękna. Wystrzegaj się jednak kłamstw – bardzo łatwo zostaną one zdemaskowane, gdy trafisz na znawcę tematu.

jak napisać cv

Jak dobrze napisać CV? Przykład

Jeżeli zastanawiasz się, jak napisać własne CV o pracę, to trzymanie się powyższych wskazówek powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Ponieważ jednak za pierwsze wrażenie odpowiada warstwa wizualna, skorzystaj z szablonów, które są zaprojektowane z myślą o zachowaniu przejrzystego układu i hierarchii informacji. Dzięki nim zamieścisz w CV również swoje zdjęcie i dodatkowe informacje, np. zawód czy referencje.

Błędy przy pisaniu CV

Co piszemy w CV, a czego nie piszemy w CV”? To popularne pytanie, które można odwrócić, wskazując najczęstsze błędy popełniane przez osoby przygotowujące CV. Ich lista jest długa – poniżej znajdziesz przykładowe pułapki.

Jak się pisze dobre CV – jakich błędów unikać:

 • zbyt dużo informacji – CV powinno być krótkie i zwięzłe (najlepiej, aby wszystkie informacje zmieściły się na jednej stronie A4);
 • brak klauzuli w CV – jeżeli zastanawiasz się, jak się pisze CV do pracy, które nie zostanie rozpatrzone, to wystarczy nie umieścić w dokumencie zgody na przetwarzanie danych osobowych;
 • brak dopasowania CV do adresata – możesz przygotować szablon CV, ale za każdym razem dostosuj ten dokument do stanowiska, o które się ubiegasz. 

Chcesz mieć dobre CV – takie, dzięki któremu zwrócisz na siebie uwagę rekrutera? Pamiętaj o zwiększaniu swoich kompetencji – poznaj 5 szkoleń, które zwiększą Twoją atrakcyjność na rynku pracy.Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

26-28 lutego | Warszawa, Wrocław lub Online
20-22 marca | Kraków, Poznań lub Online
24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 lutego | Warszawa lub Online
18-19 marca | Kraków, Poznań lub Online
25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

26-27 lutego | Wrocław, Gdańsk, Olsztyn lub Online
21-22 marca | Warszawa, Poznań, Kraków lub Online
22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

29 lutego - 01 marca | Warszawa, Kraków lub Online
18-19 marca | Gdańsk, Wrocław lub Online
25-26 kwietnia | Warszawa lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

16 kwietnia do 19 kwietnia 2024| Zakopane lub Online
11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

22-23 lutego | Kraków, Poznań lub Online
18-19 marca | Warszawa, Wrocław lub Online
18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł