Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Od 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzą zapisy nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmian jest sporo – do najważniejszych należą m.in.: zwiększenie dostępu do rynku zamówień, procedura negocjacji czy wprowadzenie nowych trybów – podstawowego i zamówień bagatelnych. Gdzie zdobyć rzetelne informacje o zmianach i uporządkować wiedzę z zakresu zamówień publicznych?

Kiedy stosuje się Prawo Zamówień Publicznych?

Kto musi stosować ustawę o zamówieniach publicznych? Podmioty publiczne wydatkują środki, zamawiając np. roboty budowlane czy dostawy rozmaitych produktów. Ponieważ są to środki publiczne, to ich wydatkowanie jest sformalizowane – odbywa się na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. W efekcie tę ustawę musi stosować wiele podmiotów, w tym m.in.:

  • Zamawiający publiczni – to najszersza grupa, do której zaliczają się m.in. podmioty świadczące opiekę zdrowotną czy szeroko pojęta administracja państwowa.

  • Zamawiający sektorowi – to podmioty, przy których wyodrębnianiu stosuje się kryterium w postaci rodzaju prowadzonej działalności istotnej dla gospodarki kraju; przykładem takich zamawiających są np. podmioty zajmujące się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej.

  • Zamawiający subsydiowani – podmioty, które nie zaliczają się do żadnej z powyższych grup, ale mimo tego muszą stosować się do zapisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Odpowiedź na pytanie, kto musi stosować ustawę o zamówieniach publicznych, jest kluczowa. Pracownicy podmiotów mających obowiązek wydawać środki w sposób transparentny są pierwszą grupą, która powinna zapoznać się ze zmianami.

Zamówienia Bagatelne – co to?

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza pojęcie zamówień bagatelnych. Czym są zamówienia bagatelne? To zamówienia o wartości nie mniejszej niż 50 000 zł i jednocześnie nieprzekraczające kwoty 130 000 zł. W przypadku zamówień w podanym przedziale kwotowym zapisy nowej ustawy Prawo zamówień publicznych będą miały zastosowanie, ale jedynie w ograniczonym stopniu. Głównie chodzi o kwestie formalne – należą do nich:

  • Publikacja ogłoszeń – w tym przede wszystkim zamieszczanie ogłoszeń o zamówieniach w Biuletynie Zamówień Publicznych czy na stronie internetowej UZP.

  • Pula informacji zawarta w ogłoszeniu – ogłoszenie musi zawierać m.in. informacje o terminie składania ofert.

  • Roczne sprawozdania – mają w nich być ujęte wszystkie zamówienia bagatelne.

Mimo że pojęcie „zamówienia bagatelne” pojawiało się również w kontekście dotychczas obowiązującej ustawy, nowością jest stworzenie i wprowadzenie jego definicji.

Czym jest Tryb Podstawowy w Prawie Zamówień Publicznych?

W nowej ustawie Prawo zamówień publicznych pojawia się też tzw. tryb podstawowy. Co to jest tryb podstawowy w zamówieniach publicznych? Ma on zastosowanie w przypadku zamówień o wartości poniżej progu unijnego – jest to zatem procedura uproszczona.

W ramach trybu podstawowego wyróżnia się trzy procedury udzielania zamówień publicznych. Przykładem może być tryb podstawowy bez negocjacji. Już dziś jest nim zainteresowana spora grupa osób, a w szczególności wykonawcy, gdyż będzie on zastępował dotychczasowy bardzo popularny przetarg nieograniczony.

Kto powinien znać aktualności z Prawa Zamówień Publicznych?

Czym są zamówienia bagatelne, a czym tryb podstawowy w zamówieniach publicznych? Od jakiej kwoty organizowany jest przetarg, a od jakiej kwoty zamówienia publiczne? Kto jest podwykonawcą w zamówieniach publicznych? To podstawowe zagadnienia, z jakimi spotkają się strony zamówień publicznych po wejściu w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

Pomimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń zapoznanie się ze zmianami w ustawie Prawo zamówień publicznych i usystematyzowanie wiedzy nadal jest możliwe. Z myślą zarówno o zamawiających, jak i wykonawcach organizujemy 2-dniowe warsztaty praktyczne Zamówienia bagatelne oraz Tryb podstawowy w Nowym Prawie Zamówień Publicznych. Docelową grupą oferowanego przez nas szkolenia są:

  • Zamawiający – pracownicy (specjaliści) wydziałów zamówień publicznych w administracji rządowej czy wymiarze sprawiedliwości.

  • Wykonawcy – przedsiębiorcy prowadzący firmy, którzy są zainteresowani wykonaniem zleceń na rzecz podmiotów publicznych.

  • Wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem zamówień publicznych, które chcą zgłębić już posiadaną wiedzę i zapoznać się ze zmianami w prawie.

Szkolenie zamówienia publiczne to najszybszy sposób na zapoznanie się ze zmianami w prawie i uzupełnienie wiedzy. Oferowane przez nas szkolenia prowadzone są przez ekspertów – osoby z dużym doświadczeniem praktycznym w zakresie zamówień publicznych, które na bieżąco śledzą zmiany w przepisach. Postaw na rzetelne zdobywanie wiedzy!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł