Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Poznaj nowe Prawo Zamówień Publicznych – dowiedz się, czym są Zamówienia Bagatelne i Tryb Podstawowy!

Od 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzą zapisy nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Zmian jest sporo – do najważniejszych należą m.in.: zwiększenie dostępu do rynku zamówień, procedura negocjacji czy wprowadzenie nowych trybów – podstawowego i zamówień bagatelnych. Gdzie zdobyć rzetelne informacje o zmianach i uporządkować wiedzę z zakresu zamówień publicznych?

Kiedy stosuje się Prawo Zamówień Publicznych?

Kto musi stosować ustawę o zamówieniach publicznych? Podmioty publiczne wydatkują środki, zamawiając np. roboty budowlane czy dostawy rozmaitych produktów. Ponieważ są to środki publiczne, to ich wydatkowanie jest sformalizowane – odbywa się na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. W efekcie tę ustawę musi stosować wiele podmiotów, w tym m.in.:

  • Zamawiający publiczni – to najszersza grupa, do której zaliczają się m.in. podmioty świadczące opiekę zdrowotną czy szeroko pojęta administracja państwowa.

  • Zamawiający sektorowi – to podmioty, przy których wyodrębnianiu stosuje się kryterium w postaci rodzaju prowadzonej działalności istotnej dla gospodarki kraju; przykładem takich zamawiających są np. podmioty zajmujące się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej.

  • Zamawiający subsydiowani – podmioty, które nie zaliczają się do żadnej z powyższych grup, ale mimo tego muszą stosować się do zapisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Odpowiedź na pytanie, kto musi stosować ustawę o zamówieniach publicznych, jest kluczowa. Pracownicy podmiotów mających obowiązek wydawać środki w sposób transparentny są pierwszą grupą, która powinna zapoznać się ze zmianami.

Zamówienia Bagatelne – co to?

Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza pojęcie zamówień bagatelnych. Czym są zamówienia bagatelne? To zamówienia o wartości nie mniejszej niż 50 000 zł i jednocześnie nieprzekraczające kwoty 130 000 zł. W przypadku zamówień w podanym przedziale kwotowym zapisy nowej ustawy Prawo zamówień publicznych będą miały zastosowanie, ale jedynie w ograniczonym stopniu. Głównie chodzi o kwestie formalne – należą do nich:

  • Publikacja ogłoszeń – w tym przede wszystkim zamieszczanie ogłoszeń o zamówieniach w Biuletynie Zamówień Publicznych czy na stronie internetowej UZP.

  • Pula informacji zawarta w ogłoszeniu – ogłoszenie musi zawierać m.in. informacje o terminie składania ofert.

  • Roczne sprawozdania – mają w nich być ujęte wszystkie zamówienia bagatelne.

Mimo że pojęcie „zamówienia bagatelne” pojawiało się również w kontekście dotychczas obowiązującej ustawy, nowością jest stworzenie i wprowadzenie jego definicji.

Czym jest Tryb Podstawowy w Prawie Zamówień Publicznych?

W nowej ustawie Prawo zamówień publicznych pojawia się też tzw. tryb podstawowy. Co to jest tryb podstawowy w zamówieniach publicznych? Ma on zastosowanie w przypadku zamówień o wartości poniżej progu unijnego – jest to zatem procedura uproszczona.

W ramach trybu podstawowego wyróżnia się trzy procedury udzielania zamówień publicznych. Przykładem może być tryb podstawowy bez negocjacji. Już dziś jest nim zainteresowana spora grupa osób, a w szczególności wykonawcy, gdyż będzie on zastępował dotychczasowy bardzo popularny przetarg nieograniczony.

Kto powinien znać aktualności z Prawa Zamówień Publicznych?

Czym są zamówienia bagatelne, a czym tryb podstawowy w zamówieniach publicznych? Od jakiej kwoty organizowany jest przetarg, a od jakiej kwoty zamówienia publiczne? Kto jest podwykonawcą w zamówieniach publicznych? To podstawowe zagadnienia, z jakimi spotkają się strony zamówień publicznych po wejściu w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

Pomimo pandemii i wynikających z niej ograniczeń zapoznanie się ze zmianami w ustawie Prawo zamówień publicznych i usystematyzowanie wiedzy nadal jest możliwe. Z myślą zarówno o zamawiających, jak i wykonawcach organizujemy 2-dniowe warsztaty praktyczne Zamówienia bagatelne oraz Tryb podstawowy w Nowym Prawie Zamówień Publicznych. Docelową grupą oferowanego przez nas szkolenia są:

  • Zamawiający – pracownicy (specjaliści) wydziałów zamówień publicznych w administracji rządowej czy wymiarze sprawiedliwości.

  • Wykonawcy – przedsiębiorcy prowadzący firmy, którzy są zainteresowani wykonaniem zleceń na rzecz podmiotów publicznych.

  • Wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem zamówień publicznych, które chcą zgłębić już posiadaną wiedzę i zapoznać się ze zmianami w prawie.

Szkolenie zamówienia publiczne to najszybszy sposób na zapoznanie się ze zmianami w prawie i uzupełnienie wiedzy. Oferowane przez nas szkolenia prowadzone są przez ekspertów – osoby z dużym doświadczeniem praktycznym w zakresie zamówień publicznych, które na bieżąco śledzą zmiany w przepisach. Postaw na rzetelne zdobywanie wiedzy!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

26-28 lutego | Warszawa, Wrocław lub Online
20-22 marca | Kraków, Poznań lub Online
24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 lutego | Warszawa lub Online
18-19 marca | Kraków, Poznań lub Online
25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

26-27 lutego | Wrocław, Gdańsk, Olsztyn lub Online
21-22 marca | Warszawa, Poznań, Kraków lub Online
22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

29 lutego - 01 marca | Warszawa, Kraków lub Online
18-19 marca | Gdańsk, Wrocław lub Online
25-26 kwietnia | Warszawa lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

16 kwietnia do 19 kwietnia 2024| Zakopane lub Online
11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

22-23 lutego | Kraków, Poznań lub Online
18-19 marca | Warszawa, Wrocław lub Online
18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł