Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
Niniejszym informujemy, że szkolenia stacjonarne organizujemy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, ale ostateczna decyzja o realizacji poszczególnych terminów zostanie podjęta na podstawie liczby zgłoszonych uczestników.

Jako alternatywę realizujemy szkolenia w formie online.
Zapytaj o szczegóły: info@szkolenia-semper.pl 508 393 926
KALENDARZ SZKOLEŃ
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak efektywnie prowadzić szkolenia online i zaangażować swoich odbiorców?

Jak efektywnie prowadzić szkolenia online i zaangażować swoich odbiorców?

Jak efektywnie prowadzić szkolenia online i zaangażować swoich odbiorców?

W prowadzone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa obostrzenia spowodowały, że dziś szkolenia odbywają się głównie online. Jak efektywnie szkolić online? Bariera związana z brakiem bezpośredniej interakcji między trenerem a kursantami może – choć nie musi – wpływać na efektywność szkolenia. Dowiedz się, jak przeprowadzić angażujące szkolenie online, z którego uczestnicy wyniosą tyle samo, ile ze szkoleń stacjonarnych!

Jak wygląda szkolenie online?

„Jak szkolić online?” – to pytanie najczęściej zadają sobie trenerzy i specjaliści, którzy prowadzą szkolenia. Aby zaangażować uczestnika, należy postawić się nie tylko w roli prowadzącego, ale również kursanta. Dopiero wówczas można opracować plan szkolenia, który będzie merytoryczny i atrakcyjny.

Jak zorganizować szkolenie online – wskazówki dla trenera

Jak zrobić szkolenie online? Pod względem merytorycznym szkolenia online niewiele różnią się od szkoleń stacjonarnych, gdyż trener powinien:

 • Ustalić cel szkolenia – najlepiej ograniczyć się do 1-2 celów; zbyt duża ich liczba spowoduje, że żadne zagadnienie nie zostanie wyczerpane.

 • Zdecydować o formie szkolenia, np. wykładach lub warsztatach – angażujące warsztaty są efektywniejsze niż monotonny wykład, ale mogą być trudniejsze do przeprowadzenia online.

 • Ustalić, jak osiągnie zaangażowanie uczestników – czy warto zdecydować się na pytania skierowane do konkretnych kursantów, zadania czy problemy, z którymi będą musieli zmierzyć się osoby biorące udział w szkoleniu.

Dla trenera kluczowa powinna być też informacja zwrotna od uczestników, czyli tzw. feedback. Dzięki niemu będzie on wiedział, na co zwrócić uwagę w przyszłości.

Szkolenie online – jak wygląda okiem uczestnika

Jak wygląda szkolenie online z punktu widzenia uczestnika? Z reguły jeszcze przed zapisaniem się na szkolenie, otrzymuje on jego plan. Mimo to powinien on:

 • Przygotować sprzęt – szczególnie ważne jest stabilne połączenie z internetem i ewentualnie kamerka wraz z mikrofonem.

 • Dopytać o możliwość nagrania szkolenia i jeżeli jest to możliwe, sprawdzić, jak nagrać szkolenie online.

 • Przygotować pytania merytoryczne – będzie on mógł je zadać w czasie przeznaczonym na pytania; z reguły na końcu szkolenia przeprowadzany jest panel dyskusyjny.

Niektóre kwestie mogą pozostawić uczucie niedosytu. Z tego względu nie należy lekceważyć feedbacku – w ten sposób trener może ulepszyć swój program.

Jak zrobić szkolenie online?

Jak zorganizować szkolenie online? Organizacja szkolenia spoczywa na organizatorze – może być nim trener lub firma szkoleniowa. Z reguły obowiązki organizatora są ograniczone, gdyż sprowadzają się one do:

 • Wyboru platformy online do prowadzenia wideokonferencji – należy sprawdzić, ile osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniu.

 • Zapewnienia stabilnego połączenia z internetem.

 • Zorganizowania sprzętu i jego przetestowania – ważne jest, aby trenera było dobrze słychać, a uczestnicy mogli go zobaczyć.

Dla wielu trenerów ważne jest to, aby widzieć uczestników kursu, gdyż wówczas łatwiej im nawiązać kontakt. Organizator powinien uprzedzić o tym kursantów. Dodatkowo na organizatorze spoczywa stworzenie harmonogramu zajęć oraz rozesłanie uczestnikom linków do pokoju, w którym odbędzie się szkolenie.

Czy kursy online się liczą?

Pytanie, które pojawiło się wraz z popularyzacją szkoleń online, dotyczy tego, czy kursy online się liczą. Formalnie kursy online są traktowane na równi z kursami stacjonarnymi – są to pełnoprawne szkolenia, które pozwalają uzyskać wiedzę z określonej dziedziny i rozwinąć umiejętności. W zależności od tematu kursu każdy uczestnik kursu może otrzymać:

 • Certyfikat – dokument ten jest potwierdzeniem odbycia szkolenia.

 • Dostęp do konsultacji poszkoleniowych – dzięki temu uczestnik szkolenia może rozwiać wątpliwości lub dopytać o interesujące go kwestie.

 • Indywidualną kartę rabatową – jeżeli uczestnikom są wręczane takie karty, to są one wydawane przez organizatora szkoleń.

Rozwój pandemii niewątpliwie przyczynił się do wzrostu zainteresowania szkoleniami online. Jeżeli jesteś pracownikiem działu szkoleń, samodzielnym trenerem lub pracownikiem firmy szkoleniowej, który chce rozwinąć swoje umiejętności w zakresie kursów online, weź udział w naszym szkoleniu – proponujemy3-dniowe warsztaty doskonalenia kluczowych umiejętności trenerskich. W czasie szkolenia prezentujemy m.in. jak zaangażować użytkownika, jak doskonalić własny warsztat trenerski i jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Sprawdź szczegóły naszej oferty!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 października | Poznań i Online
19-21 października | Warszawa i Online
26-28 października | Gdańsk i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
28-29 listopada | Warszawa i Online
17-18 grudnia | Wrocław i Online


Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

17-18 października | Poznań i Online
17-18 października | Warszawa i Online
17-18 listopada | Gdańsk i Online


Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
14-15 listopada | Warszawa i Online
01-02 grudnia | Warszawa i Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

17-18 października | Wrocław i Kraków i Online
17-18 listopada Poznań i Online
01-02 grudnia Gdańsk i Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2022 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia online
terminy webinarów
Porady prawne
już od 100 zł
KFS
szkolenia dofinansowane
Szkolenia w języku angielskim