Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Asertywność w pracy – czy można się jej nauczyć?

Asertywność w pracy – czy można się jej nauczyć?

Asertywność w pracy – czy można się jej nauczyć?

Asertywność to w ostatnich czasach bardzo modne i popularne pojęcie. Używa się go w różnych kontekstach i sytuacjach życiowych. Jednak czy na pewno wiemy, co ono naprawdę oznacza? Czy asertywność to tylko sztuka mówienia nie? A może składa się na nią więcej czynników i bycie asertywnym to niekoniecznie ciągłe odmawianie innym ludziom? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Z czego składa się asertywność w pracy?

Ogólna definicja asertywności mówi, że jest to umiejętność skutecznego odmawiania. Jednak takie wytłumaczenie jest bardzo płytkie i nie wyczerpuje tematu. Bycie asertywnym to nie tylko mówienie „nie”. Wprost przeciwnie – w wielu przypadkach oznacza to zgodę na wykonanie czyjejś prośby lub zlecenia. Ponadto asertywność to także wiedza jak rozwiązywać sytuacje konfliktowe i nie doprowadzać do eskalacji złości i agresji w miejscu pracy. I w końcu asertywność to odpowiednie przyjmowanie pochwał i krytyki oraz umiejętność zwracania uwagi na czyjeś nieodpowiednie zachowanie lub nagradzanie właściwej postawy.

Co znaczy, że jest się asertywnym?

Bycie asertywny to przede wszystkim balansowanie pomiędzy stanowczością osoby nieskorej do kompromisów a uległością. Jest to tzw. złoty środek. Dzięki niemu można sprostać wymaganiom stawianym przez zwierzchników i kolegów z pracy, jednocześnie skutecznie chroniąc się przed niszczącym wypaleniem zawodowym. Co ważne, odmowa w miejscu pracy nie zawsze jest postrzegana w złym świetle. Wręcz odwrotnie – pokazuje ona szefostwu i współpracownikom, że potrafimy ustalać priorytety i przyjmujemy na siebie tyle zadań, ile faktycznie jesteśmy w stanie wykonać.

Ludzie przy laptopie

Asertywne zachowania i ich skutki

Skutki asertywnych zachowań w miejscu pracy mogą być tylko pozytywne. Oczyszczają atmosferę w biurze, ułatwiają komunikację ze współpracownikami i zwierzchnikami. Pomagają sprostać swoim obowiązkom oraz ustalić hierarchię ważności poszczególnych zadań. Asertywność ułatwia też wyznaczanie osobistych granic i uczy nieprzekraczania czyjejś strefy komfortu. Zespół złożony z asertywnych ludzi wie, jakim zleceniom i w jakim terminie może sprostać. Zmniejsza to zdecydowanie stres i znosi presję z poszczególnych osób. Pozwala także zmaksymalizować wydajność poszczególnych grup.

Asertywne zachowania – przykłady

Asertywne odpowiedzi i zachowania dosyć łatwo sobie wyobrazić, gdy mowa o odmawianiu. Jednak, jak zachowałaby się osoba asertywna w sytuacji konfliktowej? W takim przypadku powinna przede wszystkim opanować emocje, ponieważ te najczęściej są złym doradcą. Bez względu na to z czyjej winy wybuchła kłótnia, w jej opanowaniu pomogą tylko racjonalne argumenty. Jeżeli druga strona nie chce przejść do merytorycznej dyskusji i ciągle unosi się gniewem, to warto odejść na chwilę i wrócić do rozmowy po kilku bądź kilkunastu minutach. Pozwoli to nie tylko ochłonąć wszystkim zaangażowanym w konflikt, ale również da świeższe spojrzenie na całą sytuację.

Mural More You

Czy asertywności można się nauczyć?

Asertywność należy do cech nabytych. Dlatego jak najbardziej można się jej nauczyć. Szkolenie z asertywności pozwala lepiej zrozumieć składowe tej umiejętności, aby potem móc zastosować je w praktyce. Przećwiczenie sytuacji, które mogą wymagać zachowania asertywnego „na sucho”, ułatwi ich powtórzenie w późniejszym czasie. Najtrudniej odmówić pierwszy raz i tę odmowę odpowiednio uargumentować. Podczas nauki można przećwiczyć różne warianty i sprawdzić realność oraz skuteczność takiego podejścia. A warto być asertywnym. Taka postawa sprawdza się nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym. W domu z rodziną, w gronie przyjaciół, a nawet podczas zakupów. Zmień swoje życie na lepsze – przyjdź na szkolenie z asertywności!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

17-19 kwietnia | Wrocław i Online
24-26 maja | Warszawa i Online
05-07 czerwca Wrocław i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
12-13 czerwca Gdańsk i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
12-13 czerwca | Poznań i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł