Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Coraz więcej świadomych pracodawców rozumie siłę integracji pracowników. To realna korzyść dla firmy. Jeszcze kilka lat temu tylko korporacje ją praktykowały, dziś już każda firma, nawet kilkuosobowa, organizuje wyjazdy i wydarzenia integracyjne. Co zrobić, aby integracja pracowników była skuteczna, przyjemna i wartościowa dla wszystkich zatrudnionych w firmie? Jak wykorzystać wspólny czas, aby osiągnąć najlepsze możliwe efekty? Sprawdź kilka naszych propozycji, ponieważ nie każdy pomysł na integrację może okazać się trafny w Twojej organizacji.

Dlaczego ważna jest integracja pracowników?

Integracja w pracy jest niezwykle ważnym składnikiem działania organizacji. Powodów tego jest kilka. Przede wszystkim dobra atmosfera i relacje w pracy są często ważniejsze od zarobków. Niematerialne czynniki, które motywują nas do pracy to dobre relacje z przełożonymi i współpracownikami, odczuwanie troski i zainteresowania nami jako pracownikami. Dopiero kolejnym satysfakcjonującym elementem pracy są dobre zarobki.

Integracja jest elementem tzw. team buildingu, czyli budowania zespołu. Nie wystarczy, że nasi pracownicy to wykwalifikowani fachowcy, a my rozdzielamy im jedynie zadania. Ludzie różnią się od siebie, mają odmienne charaktery i temperamentu, pojawia się więc ryzyko powstania konfliktów osobistych. Dlatego ważna jest praca nad komunikacją w zespole oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej budowaniu pozytywnych relacji, również na stopie prywatnej. Zgrana ekipa potrafi rozwiązywać konflikty, radzić sobie ze stresem i problemami. Otwarcie ze sobą rozmawia, pomaga sobie i motywuje się wzajemnie.

Ponadto spotkania integracyjne są atrakcyjnym urozmaiceniem pracy. Redukują poziom stresu i napięć, pozwalają lepiej się poznać pracownikom oraz pracodawcom. A także rozwijają swobodę komunikacji, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Pracownicy, którzy spędzają czas razem nie tylko w biurze, czują się w pracy bardziej komfortowo, wiedzą, że mogą liczyć na swoich kolegów i koleżanki będą pracować pewniej.

Co nie mniej istotne, wydarzenia integracyjne sprawiają, że pracownicy czują się bardziej podmiotowo i chętniej utożsamiają się z firmą, są bardziej lojalni wobec niej i przede wszystkim rzadziej myślą o zmianie pracy w stosunku do osób, które nie mają w firmach spotkań integracyjnych.

1. Szkolenia i warsztaty jako doskonały sposób na integrację

Podnoszenie kwalifikacji pracowników powinno być podstawowym celem sprawnie zarządzanej organizacji. Dlaczego nie połączyć tego z integracją pracowników? Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo. Pracownicy mogą poznać swoje umiejętności miękkie i twarde, rozwinąć własne kompetencje, wymienić się wiedzą i doświadczeniem w spokojnej, sprzyjającej atmosferze. Można zorganizować szkolenia dla wszystkich pracowników i zarządu, jak np. skuteczna komunikacja czy asertywność w pracy  lub przygotować warsztaty integracyjne dla pracowników danych działów: sprzedaży, HR, zarządzania projektami. Warto pomyśleć o szkoleniu zamkniętym np. podczas wyjazdu integracyjnego – gdzie w przyjaznej atmosferze i komfortowych warunkach, pracownicy nawiążą pozasłużbowe relacje, które zaprocentują po powrocie do pracy.

2. Wyjazd integracyjny, czyli odpoczynek i rozwój umiejętności miękkich w jednym

Kilkudniowa wycieczka w atrakcyjne miejsce pozwoli odetchnąć wszystkim od zawodowych obowiązków. W zupełnie nowym otoczeniu pracownicy mają okazję lepiej się poznać, nawiązać relacje, na które na co dzień brakuje im czasu. Program wyjazdu warto wzbogacić o ciekawe szkolenie dla chętnych pracowników, aby stworzyć im okazję do podniesienia własnych kompetencji. Postaw także na organizację czasu wspólnego podczas wyjazdu – ognisko, gry drużynowe czy terenowe, wspólne wyjście do klubu, spa czy rozgrywki sportowe.

3. Wspólne wyjście całym zespołem

To zdecydowanie rozwiązanie najłatwiejsze logistycznie, a przynoszące wiele zalet. Warto zaprosić wszystkich swoich pracowników na obiad, kolację czy drinka do sympatycznej restauracji lub baru, by cieszyć się własnym towarzystwem, smacznym posiłkiem i dobrą muzyką. Świetnie sprawdzą się także zajęcia rekreacyjne, jak np. wspólny spływ kajakowy, wspinaczka, paintball, mecz siatkówki czy wyjście do escape roomu, które budują w pracownikach poczucie, że są zgraną drużyną. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, by wyjście było dostosowane do upodobań zespołu. A na co dzień nie żałuj czasu na małe rytuały: wspólne kawa czy śniadanie raz w tygodniu i koniecznie świętowanie firmowych sukcesów!Polecane artykuły

Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

Rozwój umiejętności zawodowych jest niezwykle istotny dla osiągnięcia sukcesu. Współczesny świat biznesu zmienia się bardzo dynamicznie, a nowe technologie sprawiają, że poszerzanie...
Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Właściwe zarządzanie zespołami projektowymi ma ogromne znaczenie dla działalności każdej firmy. Odpowiednie podejście do tego zagadnienia może w bezpośredni sposób przełożyć się na...
Techniki negocjacyjne i osiąganie kompromisu

Negocjacje stanowią integralną część działalności biznesowej, umożliwiając osiąganie porozumień, zawieranie umów oraz rozwiązywanie konfliktów. Jednakże ich odpowiednie prowadzenie...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

08-09 lipca | Kraków lub Online
19-20 sierpnia | Poznań lub Online
23-24 września | Gdańsk lub Warszawa
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

08-10 lipca | Poznań, Kraków lub Online
28-30 sierpnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
25-27 września | Warszawa, Kraków lub Wrocław
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

01-02 lipca | Warszawa, Wrocław lub Online
26-27 sierpnia | Gdańsk, Poznań lub Online
30 września - 01 października | Warszawa, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

11-12 lipca | Warszawa, Kraków lub Online
26-27 sierpnia | Poznań, Wrocław lub Online
26-27 września | Warszawa, Gdańsk, Kraków lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

08-09 lipca | Gdańsk lub Online
22-23 sierpnia | Poznań lub Online
19-20 września | Kraków lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

04-05 lipca | Gdańsk, Warszawa lub Online
26-27 sierpnia | Kraków lub Online
23-24 września | Warszawa lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
08 października do 11 października | Zakopane lub Online
03 grudnia do 06 grudnia | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

24-25 czerwca | Warszawa lub Online
11-12 lipca | Poznań lub Online
26-27 sierpnia | Wrocław lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł