Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Sprawdź 3 najlepsze sposoby na integrację pracowników

Coraz więcej świadomych pracodawców rozumie siłę integracji pracowników. To realna korzyść dla firmy. Jeszcze kilka lat temu tylko korporacje ją praktykowały, dziś już każda firma, nawet kilkuosobowa, organizuje wyjazdy i wydarzenia integracyjne. Co zrobić, aby integracja pracowników była skuteczna, przyjemna i wartościowa dla wszystkich zatrudnionych w firmie? Jak wykorzystać wspólny czas, aby osiągnąć najlepsze możliwe efekty? Sprawdź kilka naszych propozycji, ponieważ nie każdy pomysł na integrację może okazać się trafny w Twojej organizacji.

Dlaczego ważna jest integracja pracowników?

Integracja w pracy jest niezwykle ważnym składnikiem działania organizacji. Powodów tego jest kilka. Przede wszystkim dobra atmosfera i relacje w pracy są często ważniejsze od zarobków. Niematerialne czynniki, które motywują nas do pracy to dobre relacje z przełożonymi i współpracownikami, odczuwanie troski i zainteresowania nami jako pracownikami. Dopiero kolejnym satysfakcjonującym elementem pracy są dobre zarobki.

Integracja jest elementem tzw. team buildingu, czyli budowania zespołu. Nie wystarczy, że nasi pracownicy to wykwalifikowani fachowcy, a my rozdzielamy im jedynie zadania. Ludzie różnią się od siebie, mają odmienne charaktery i temperamentu, pojawia się więc ryzyko powstania konfliktów osobistych. Dlatego ważna jest praca nad komunikacją w zespole oraz tworzenie atmosfery sprzyjającej budowaniu pozytywnych relacji, również na stopie prywatnej. Zgrana ekipa potrafi rozwiązywać konflikty, radzić sobie ze stresem i problemami. Otwarcie ze sobą rozmawia, pomaga sobie i motywuje się wzajemnie.

Ponadto spotkania integracyjne są atrakcyjnym urozmaiceniem pracy. Redukują poziom stresu i napięć, pozwalają lepiej się poznać pracownikom oraz pracodawcom. A także rozwijają swobodę komunikacji, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Pracownicy, którzy spędzają czas razem nie tylko w biurze, czują się w pracy bardziej komfortowo, wiedzą, że mogą liczyć na swoich kolegów i koleżanki będą pracować pewniej.

Co nie mniej istotne, wydarzenia integracyjne sprawiają, że pracownicy czują się bardziej podmiotowo i chętniej utożsamiają się z firmą, są bardziej lojalni wobec niej i przede wszystkim rzadziej myślą o zmianie pracy w stosunku do osób, które nie mają w firmach spotkań integracyjnych.

1. Szkolenia i warsztaty jako doskonały sposób na integrację

Podnoszenie kwalifikacji pracowników powinno być podstawowym celem sprawnie zarządzanej organizacji. Dlaczego nie połączyć tego z integracją pracowników? Zalet takiego rozwiązania jest mnóstwo. Pracownicy mogą poznać swoje umiejętności miękkie i twarde, rozwinąć własne kompetencje, wymienić się wiedzą i doświadczeniem w spokojnej, sprzyjającej atmosferze. Można zorganizować szkolenia dla wszystkich pracowników i zarządu, jak np. skuteczna komunikacja czy asertywność w pracy  lub przygotować warsztaty integracyjne dla pracowników danych działów: sprzedaży, HR, zarządzania projektami. Warto pomyśleć o szkoleniu zamkniętym np. podczas wyjazdu integracyjnego – gdzie w przyjaznej atmosferze i komfortowych warunkach, pracownicy nawiążą pozasłużbowe relacje, które zaprocentują po powrocie do pracy.

2. Wyjazd integracyjny, czyli odpoczynek i rozwój umiejętności miękkich w jednym

Kilkudniowa wycieczka w atrakcyjne miejsce pozwoli odetchnąć wszystkim od zawodowych obowiązków. W zupełnie nowym otoczeniu pracownicy mają okazję lepiej się poznać, nawiązać relacje, na które na co dzień brakuje im czasu. Program wyjazdu warto wzbogacić o ciekawe szkolenie dla chętnych pracowników, aby stworzyć im okazję do podniesienia własnych kompetencji. Postaw także na organizację czasu wspólnego podczas wyjazdu – ognisko, gry drużynowe czy terenowe, wspólne wyjście do klubu, spa czy rozgrywki sportowe.

3. Wspólne wyjście całym zespołem

To zdecydowanie rozwiązanie najłatwiejsze logistycznie, a przynoszące wiele zalet. Warto zaprosić wszystkich swoich pracowników na obiad, kolację czy drinka do sympatycznej restauracji lub baru, by cieszyć się własnym towarzystwem, smacznym posiłkiem i dobrą muzyką. Świetnie sprawdzą się także zajęcia rekreacyjne, jak np. wspólny spływ kajakowy, wspinaczka, paintball, mecz siatkówki czy wyjście do escape roomu, które budują w pracownikach poczucie, że są zgraną drużyną. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, by wyjście było dostosowane do upodobań zespołu. A na co dzień nie żałuj czasu na małe rytuały: wspólne kawa czy śniadanie raz w tygodniu i koniecznie świętowanie firmowych sukcesów!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł