Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
Niniejszym informujemy, że szkolenia stacjonarne organizujemy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, ale ostateczna decyzja o realizacji poszczególnych terminów zostanie podjęta na podstawie liczby zgłoszonych uczestników.

Jako alternatywę realizujemy szkolenia w formie online.
Zapytaj o szczegóły: info@szkolenia-semper.pl 508 393 926
KALENDARZ SZKOLEŃ
Organizacja szkoleń Semper Blog Dlaczego warto inwestować w siebie? Sprawdź, co zyskujesz podnosząc swoje kwalifikacje!

Dlaczego warto inwestować w siebie? Sprawdź, co zyskujesz podnosząc swoje kwalifikacje!

Dlaczego warto inwestować w siebie? Sprawdź, co zyskujesz podnosząc swoje kwalifikacje!

Chęć rozwoju własnych kompetencji i elastyczność to cechy coraz częściej pożądane przez pracodawców. Przydają się zarówno podczas wykonywania obowiązków typowo zawodowych, jak i w trakcie kooperacji ze współpracownikami. Skutkiem zmian na rynku pracy jest ogromny wzrost popularności kursów zawodowych i szkoleń z tzw. kompetencji miękkich. Czy rzeczywiście warto w nie inwestować?


Rozwój kompetencji a poczucie własnej wartości

Kompetencje, to najprościej mówiąc, ogół zdobytej wiedzy, posiadane umiejętności i potencjał. Są jednym z filarów poczucia własnej wartości. Kompetencje jako uogólniony zbiór umiejętności dzielimy zazwyczaj na kilka podtypów:

  • kompetencje zawodowe – to tzw. umiejętności twarde, czyli specjalistyczna wiedza, wymagana w danym zawodzie
  • kompetencje miękkie – to ogólne określenie umiejętności indywidualnych, obejmujących m.in. poziom komunikatywności, inteligencję emocjonalną i społeczną, metodykę rozwiązywania problemów, organizację czasu pracy i samodyscyplinę,
  • kompetencje poznawcze – to umiejętność uczenia się, przyswajania nowych treści i chłonność umysłu

Poziom kompetencji ma bezpośredni wpływ na przebieg Twojej kariery zawodowej. O porażce lub sukcesie decydują zarówno umiejętności twarde, jak i umiejętność elastycznego poruszania się wśród zmiennych wymogów rynku pracy.

Rozwój kompetencji a potrzeba samorealizacji

Dość oczywistym jest związek pomiędzy poziomem Twoich umiejętności a poczuciem własnej wartości. Świadomość wysokiego poziomu własnych kompetencji przekłada się na:

  • większą pewność siebie,
  • podejmowanie coraz bardziej ambitnych wyzwań,
  • poczucie spełnienia.

Zgodnie z teorią hierarchii potrzeb Masłowa (model tzw. piramidy potrzeb) samorealizacja stoi na samym szczycie naszych pragnień. Mówiąc w dużym uproszczeniu – najważniejszym, dalekosiężnym celem każdego z nas jest zrealizowanie własnego potencjału. Do tego dążymy po zaspokojeniu m.in. potrzeby przynależności, szacunku czy akceptacji.

Brak możliwości rozwoju = niskie poczucie wartości

W sytuacji zawodowej, która nie tylko nie pozwala na Twój rozwój, ale wręcz go hamuje, pojawia się ryzyko obniżenia poczucia wartości. Niskie kompetencje na rynku pracy to prosta droga do rozczarowania, spadku motywacji i długotrwałej bierności zawodowej. Brak możliwości rozwoju ma również szkodliwy wpływ na osoby zatrudnione na stałe. Pracownik niedoceniany, bez dostępu do szkoleń zawodowych czy szkoleń kompetencji, szybko wypala się zawodowo.

Szkolenia – inwestycja, która gwarantuje nie tylko podwyżkę

Rynek pracy, wymagający od pracownika wysokiego poziomu elastyczności, wymusza wręcz konieczność nieustannego doszkalania się. Potrzeby szkolenia nie należy jednak nigdy traktować w kategorii „przymusu”, ale raczej wieloletniej inwestycji. Certyfikowane szkolenia miękkie dla pracowników to inwestycja przekładająca się bezpośrednio na stan firmy – jakość i szybkość pracy, poziom zgrania zespołu, stopień komunikacji czy szybkość reagowania w sytuacjach konfliktowych. W przypadku osób indywidualnych, ukończenie szkolenia zawodowego może być mocnym argumentem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej lub przy negocjacjach o podwyżkę.

Inwestując w dobre szkolenia, budujemy wizerunek samego siebie jako kompetentnego i dojrzałego profesjonalisty. Dzięki precyzyjnie wybranym kursom, obecny lub przyszły pracodawca zobaczy w nas osobę przedsiębiorczą, aktywną i przewidującą trendy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy.

Ty w oczach pracodawcy

Zdaniem specjalistów HR elastyczność kompetencji – rozumiana jako chęć zdobywania nowych umiejętności i chłonność wiedzy – będzie kluczowym wyznacznikiem ścieżki kariery na rynku pracy. Już w 2009 roku przewidywano, że tzw. „przekwalifikowalność” i mobilność staną się cechami wysoce pożądanymi przez pracodawców:

„Elastyczność i chęć uczenia się to podstawowe cechy pracownika przyszłości, gdyż w XXI wieku od pracownika będzie się wymagało sprawnego władania wszystkimi zdobyczami techniki i posiadania umiejętności w zakresie komunikacji międzyludzkiej. (…) najbardziej poszukiwanym pracownikiem będzie wszechstronnie przygotowany absolwent szkoły czy uczelni, który co najmniej kilka razy w życiu zmienia zawód i będzie w stanie dostosować się do potrzeb rynku. To jest główne wyzwanie stojące przed kadrami przyszłości.” (Foresight kadr nowoczesnej gospodarki 2009, s. 149)

Co istotne, wysoki poziom elastyczności kompetencji miękkich, wymagany do tej pory głównie od kadry menedżerskiej, będzie coraz bardziej pożądany także wśród „szeregowych” pracowników. W oczach pracodawcy musisz być zatem przede wszystkim osobą z otwartymi horyzontami, inwestującą w nowe kompetencje i nieobawiającą się zmian.

-

Źródła

Jagodziński A. Oczekiwania pracodawców w zakresie kompetencji absolwentów wyższych uczelni. Zeszyty Naukowe PWSZ w Płocku. 2013;17:87-104

Matusiak K., Kuciński J., Gryzik A. Foresight kadr nowoczesnej gospodarki. PARP, Warszawa 2009 https://www.parp.gov.pl/files/74/81/305/5266.pdf [dostęp: 06.02.2019]Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 października | Poznań i Online
19-21 października | Warszawa i Online
26-28 października | Gdańsk i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
28-29 listopada | Warszawa i Online
17-18 grudnia | Wrocław i Online


Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

17-18 października | Poznań i Online
17-18 października | Warszawa i Online
17-18 listopada | Gdańsk i Online


Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
14-15 listopada | Warszawa i Online
01-02 grudnia | Warszawa i Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

17-18 października | Wrocław i Kraków i Online
17-18 listopada Poznań i Online
01-02 grudnia Gdańsk i Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2022 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia online
terminy webinarów
Porady prawne
już od 100 zł
KFS
szkolenia dofinansowane
Szkolenia w języku angielskim