Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Co zrobić, aby chciało się robić? Zmotywuj swoich pracowników!

Co zrobić, aby chciało się robić? Zmotywuj swoich pracowników!

Co zrobić, aby chciało się robić? Zmotywuj swoich pracowników!

Czym jest motywacja? To przede wszystkim nastawienie na określony cel i wykonywanie czynności, tak aby prowadziły do jego osiągnięcia. Niezależnie od dziedziny, którą się zajmujemy, może nam towarzyszyć lub możemy odczuwać jej brak i być niezmotywowani do działania.


W przypadku pracy zawodowej istnieje wiele czynników motywujących, mających wpływ na jakość wykonywanej pracy. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie nie jest jedynym czynnikiem motywującym pracowników do wytężonej aktywności. Coraz częściej pracodawcy sięgają po pozapłacowe motywatory, czyli np. szkolenia, pochwały, benefity itp. Ich zasadniczym celem jest to, aby pracownik identyfikował się z firmą, dla której pracuje. A swoje obowiązki wykonywał także z innych powodów niż tylko wynagrodzenie, które i tak pozostaje immanentną częścią pracy zawodowej.

Rodzaje motywacji – jak je odróżnić?

Chociaż nie ma jednej definicji motywacji, to w uproszczeniu można ją rozumieć jako mechanizm pobudzający do działania. Motywacja może być wewnętrzna (automotywacja) i zewnętrza. W przypadku tej drugiej pojawia się zewnętrzny czynnik (pozytywny – nagroda lub negatywny – kara), który skłania daną osobę do zrealizowania określonych zadań.

Dla wielu firm motywacja pracowników to klucz w kreowaniu zgranego i wydajnego zespołu. W praktyce najlepsze przedsiębiorstwa na rynku najczęściej motywują pracowników do efektywnej pracy, wykorzystując różne czynniki:

  • finansowe – za wydajną pracę zatrudniony otrzymuje premię lub nagrody (finansowa motywacja do działania sprawdza się również w przypadku nadgodzin),
  • pozapłacowe o charakterze materialnym – pracownik ma dostęp do prywatnej opieki medycznej, otrzymuje bony do wybranych sklepów lub karnet na zajęcia fitness, zostaje objęty grupowym ubezpieczeniem lub programem emerytalnym,
  • pozapłacowe o charakterze niematerialnym – pracownik otrzymuje pochwały za swoją pracę oraz informacje zwrotne po zakończeniu zadania, pracuje w sprzyjającym środowisku – ma dostęp do nowoczesnego sprzętu, systematycznie wzrasta też samodzielność jego pracy, otrzymuje ambitne zadania i ma pewność zatrudnienia.

Położenie nacisku na rozwój bodźców pozapłacowych o charakterze niematerialnym bardzo opłaca się firmie. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa chwalenie przez przełożonych pracowników za dobrze wykonaną pracę nic nie kosztuje. Te środki motywacji są też skuteczne, gdy motywacja finansowa przestaje się sprawdzać.

Pieniądze czy pochwała – który motywator wybrać?

Płaca jest uznawana za klasyczny motywator, ale nie oznacza to, że sprawdza się ona w każdej sytuacji. Oczekiwania i cele pracowników zmieniają się w czasie. Dla młodej osoby, która ma rodzinę na utrzymaniu lub kredyt mieszkaniowy do spłaty, wysokość zarobków może być kluczowa. Przyznawane jej nagrody czy premie mogą zatem powodować, że jej motywacja do pracy będzie wysoka. Jednak w przypadku osób o ustabilizowanej sytuacji finansowej wysokie wynagrodzenie wcale nie musi być bodźcem skłaniającym do wydajnej pracy.

Doświadczeni pracownicy, którzy mogą pochwalić się długim stażem pracy, często oczekują czegoś więcej niż tylko dobrego wynagrodzenia. Ich motywacja do działania musi być rozbudzana pozapłacowymi czynnikami. Do takich należą m.in.: możliwość awansu, ciekawe zadania wymagające pogłębienia dotychczasowej wiedzy, dobra atmosfera w miejscu pracy i zaufanie przełożonego wyrażane w postaci choćby zlecania dodatkowych obowiązków.

Niektórzy pracownicy mają też mocno rozbudowaną potrzebę samorealizacji. Z ich punktu widzenia możliwość uczestniczenia w wytyczaniu kierunków rozwoju firmy czy pracy przy ciekawych projektach jest równie istotna, jak atrakcyjne wynagrodzenie. W ich przypadku bardzo dobre warunki finansowe nie przełożą się na satysfakcję czerpaną z wykonywanej pracy.

Szkolenia – wartość dodana firmy i nie tylko

Współcześnie wiele firm boryka się z brakiem dostępu do talentów, czyli pracowników dobrze wykształconych i doświadczonych. Z tego względu rośnie zainteresowanie specjalistycznymi kursami. Szkolenia dla pracowników również mogą być elementem systemu motywacyjnego realizowanego w przedsiębiorstwie. Korzyści płynące z wyboru szkoleń można rozpatrywać przez pryzmat zarówno pracodawcy, jak i pracowników.

Z punktu widzenia firmy szkolenia dla pracowników to sposób na podniesienie ich kompetencji. W ten sposób przedsiębiorstwo zyskuje przewagę nad konkurencją i osiąga lepsze wyniki finansowe. Kursy to także sposób na zwiększenie lojalności pracowników i zmniejszenie rotacji, zatem obniżenie nakładów finansowych na rekrutacje.

Szkolenia dla pracowników są też konkretną korzyścią dla osób w nich uczestniczących. Pracownik, który odbył specjalistyczny kurs, jest lepiej przygotowany do pracy na zajmowanym stanowisku, wie, jak korzystać z dostępnych narzędzi i z tego względu pracuje wydajniej. Trzeba pamiętać, że wiele osób w codziennej pracy ma styczność z przepisami, które zmieniają się bardzo często i ich wiedza musi być aktualizowana na bieżąco.

Pracownik, w którego firma inwestuje, czuje się doceniony i ważny w całej organizacji. Jego motywacja do działania jest wysoka. Wyższe kompetencje to także szansa na awans, a więc osiągnięcie kolejnego etapu samorealizacji.Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł