Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog 5 najczęściej popełnianych błędów na budowie

5 najczęściej popełnianych błędów na budowie

5 najczęściej popełnianych błędów na budowie
Każda inwestycja budowlana pochłania niemałe koszty. Dodatkowo, podczas budowy często dochodzi do wielu nieprzewidzianych błędów, które wymagają kolejnych nakładów finansowych. Na prawie każdym placu budowy pojawiają się mniejsze lub większe niedociągnięcia, często niezauważalne przez osobę, która nadzoruje prowadzone prace. Oto 5 najczęstszych, popełnianych na budowie błędów.

Błędy przed rozpoczęciem budowy

Jednym z częstszych błędów, pojawiających się jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych, jest zakup projektu bez analizy planu zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie zmian projektowych bądź zakup całkowicie nowej dokumentacji.

Często popełnianym błędem jest także rozpoczęcie budowy bez uzyskania stosownego pozwolenia. Zgodnie z prawem, zgłoszenie powinno zostać przedłożone na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Dotyczy to oczywiście inwestycji realizowanych w oparciu o pozwolenie na budowę.

Błędy na etapie stanu zerowego

Bardzo dużo błędów pojawia się na etapie stanu zerowego, czyli w momencie doprowadzania robót budowlanych do poziomu terenu. Najczęściej błędy te dotyczą wykonania fundamentów, ścian fundamentowych lub piwnicznych, stropu nad piwnicą itd. Jeden z częstszych, a jednocześnie dość niebezpiecznych błędów to na przykład posadowienie fundamentów bez usunięcia humusu, co wiąże się z ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku.

Równie częstym, a przy tym bardzo kosztownym błędem jest rezygnacja z tworzenia izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Doprowadza to do nadmiernego zawilgocenia fundamentów i ścian fundamentowych, a, jak wiadomo, wilgoć może skutkować korozją metalowych elementów konstrukcyjnych.

Często dochodzi także do złego wyprowadzenia pionu i poziomu ścian, co może skutkować problemami w osadzaniu okien i drzwi. Takie błędy są dla inwestora najbardziej kosztowne, a ich usunięcie nierzadko bywa trudne, a nawet niemożliwe.

Błędy na etapie stanu surowego otwartego

Dość powszechnym błędem na tym etapie budowy jest zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich. Źle dobrana zaprawa będzie powodowała powstawanie mostków termicznych. Oszczędności na zaprawie będą skutkowały większymi kosztami ogrzewania budynku.

Często dochodzi też do błędów w budowie dachu – np. zmiany rodzaju pokrycia bez analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych. Montaż cięższego pokrycia zawsze wymaga kompleksowej analizy projektanta, zaś każde, dodatkowe obciążenie będzie zagrożeniem dla konstrukcji nośnej dachu.

Błędy na etapie stanu surowego zamkniętego

Częstym błędem na etapie prac wykończeniowych jest zatrudnienie nieodpowiedniej (niedoświadczonej lub niesprawdzonej) ekipy remontowej. Przypadkowi ,,fachowcy” będą nie tylko opóźniać proces budowy, ale i narażą nas na dodatkowe koszty, a przy tym trudności w usunięciu powstałych usterek.

Błędy wynikające z oszczędności

Dość powszechnym błędem jest także szukanie nadmiernych oszczędności. ,,Tańsza” ekipa budowlana może zapewni niższe koszty realizacji inwestycji, jednak przyczyni się równocześnie do powstawania kosztownych błędów na placu budowy. Problemy będzie powodował także zakup najtańszych materiałów, co uwidoczni się dopiero w trakcie użytkowania budynku.

Celem przeciwdziałania takim błędom, przeprowadza się audyt inwestycji budowlanych. Nieprawidłowości występują w procesach budowlanych bardzo często – mowa między innymi o błędach projektowych, napiętych terminach realizacyjnych, braku odpowiednio przeszkolonej kadry czy oszczędności w zakresie materiałów budowlanych. Właśnie w takich przypadkach audyt może mieć bardzo duże znaczenie.

Sprawdź dostępną ofertę szkoleniową w zakresie kontroli i audytu inwestycji budowlanych.

Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł