Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog 5 najczęściej popełnianych błędów na budowie

5 najczęściej popełnianych błędów na budowie

5 najczęściej popełnianych błędów na budowie
Każda inwestycja budowlana pochłania niemałe koszty. Dodatkowo, podczas budowy często dochodzi do wielu nieprzewidzianych błędów, które wymagają kolejnych nakładów finansowych. Na prawie każdym placu budowy pojawiają się mniejsze lub większe niedociągnięcia, często niezauważalne przez osobę, która nadzoruje prowadzone prace. Oto 5 najczęstszych, popełnianych na budowie błędów.

Błędy przed rozpoczęciem budowy

Jednym z częstszych błędów, pojawiających się jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych, jest zakup projektu bez analizy planu zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że na danym terenie nie można wybudować domu według zakupionego projektu. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie zmian projektowych bądź zakup całkowicie nowej dokumentacji.

Często popełnianym błędem jest także rozpoczęcie budowy bez uzyskania stosownego pozwolenia. Zgodnie z prawem, zgłoszenie powinno zostać przedłożone na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Dotyczy to oczywiście inwestycji realizowanych w oparciu o pozwolenie na budowę.

Błędy na etapie stanu zerowego

Bardzo dużo błędów pojawia się na etapie stanu zerowego, czyli w momencie doprowadzania robót budowlanych do poziomu terenu. Najczęściej błędy te dotyczą wykonania fundamentów, ścian fundamentowych lub piwnicznych, stropu nad piwnicą itd. Jeden z częstszych, a jednocześnie dość niebezpiecznych błędów to na przykład posadowienie fundamentów bez usunięcia humusu, co wiąże się z ryzykiem nierównomiernego osiadania budynku.

Równie częstym, a przy tym bardzo kosztownym błędem jest rezygnacja z tworzenia izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Doprowadza to do nadmiernego zawilgocenia fundamentów i ścian fundamentowych, a, jak wiadomo, wilgoć może skutkować korozją metalowych elementów konstrukcyjnych.

Często dochodzi także do złego wyprowadzenia pionu i poziomu ścian, co może skutkować problemami w osadzaniu okien i drzwi. Takie błędy są dla inwestora najbardziej kosztowne, a ich usunięcie nierzadko bywa trudne, a nawet niemożliwe.

Błędy na etapie stanu surowego otwartego

Dość powszechnym błędem na tym etapie budowy jest zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich. Źle dobrana zaprawa będzie powodowała powstawanie mostków termicznych. Oszczędności na zaprawie będą skutkowały większymi kosztami ogrzewania budynku.

Często dochodzi też do błędów w budowie dachu – np. zmiany rodzaju pokrycia bez analizy obciążenia elementów konstrukcyjnych. Montaż cięższego pokrycia zawsze wymaga kompleksowej analizy projektanta, zaś każde, dodatkowe obciążenie będzie zagrożeniem dla konstrukcji nośnej dachu.

Błędy na etapie stanu surowego zamkniętego

Częstym błędem na etapie prac wykończeniowych jest zatrudnienie nieodpowiedniej (niedoświadczonej lub niesprawdzonej) ekipy remontowej. Przypadkowi ,,fachowcy” będą nie tylko opóźniać proces budowy, ale i narażą nas na dodatkowe koszty, a przy tym trudności w usunięciu powstałych usterek.

Błędy wynikające z oszczędności

Dość powszechnym błędem jest także szukanie nadmiernych oszczędności. ,,Tańsza” ekipa budowlana może zapewni niższe koszty realizacji inwestycji, jednak przyczyni się równocześnie do powstawania kosztownych błędów na placu budowy. Problemy będzie powodował także zakup najtańszych materiałów, co uwidoczni się dopiero w trakcie użytkowania budynku.

Celem przeciwdziałania takim błędom, przeprowadza się audyt inwestycji budowlanych. Nieprawidłowości występują w procesach budowlanych bardzo często – mowa między innymi o błędach projektowych, napiętych terminach realizacyjnych, braku odpowiednio przeszkolonej kadry czy oszczędności w zakresie materiałów budowlanych. Właśnie w takich przypadkach audyt może mieć bardzo duże znaczenie.

Sprawdź dostępną ofertę szkoleniową w zakresie kontroli i audytu inwestycji budowlanych.

Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
20-22 maja | Kraków, Poznań lub Online
10-12 czerwca | Warszawa, Wrocław lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
23-24 maja | Warszawa, Gdańsk lub Online
13-14 czerwca | Kraków, Poznań lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
27-28 maja | Warszawa, Kraków lub Online
17-18 czerwca | Gdańsk, Poznań lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

29-30 kwietnia | Kraków lub Online
27-28 maja | Warszawa lub Online
17-18 czerwca | Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 kwietnia | Warszawa lub Online
27-28 maja | Kraków lub Online
17-18 czerwca | Poznań, Wrocław lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
08 października do 11 października | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
20-21 maja | Kraków lub Online
24-25 czerwca | Warszawa lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł