Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak prowadzić wystąpienia publiczne?

Jak prowadzić wystąpienia publiczne?

Jak prowadzić wystąpienia publiczne?
Umiejętność prowadzenia wystąpień publicznych to cecha ważna i pożądana, lecz jednocześnie niezwykle trudna. Prawdopodobnie każdy z nas, nawet najlepiej przygotowany do publicznej przemowy, spotkał się z ogarniającym uczuciem stresu i lęku, które sprawiło, że zapomnieliśmy przysłowiowego ,,języka w gębie”. Co zatem zrobić, by efektywnie prowadzić wystąpienia publiczne – pozbyć się stresu, mówić pewnie i zrozumiale, utrzymując jednocześnie zainteresowanie audytorium? Jak dobrze prowadzić wystąpienia publiczne?

Umiejętność prowadzenia wystąpień publicznych ważna powinna być szczególnie dla pewnej, określonej grupy osób. Przede wszystkim dla menedżerów kierujących grupami ludzi, osób prowadzących własne firmy, chcących zapewnić im dobrą pozycję na rynku czy też dla tych, którzy szukają możliwości zarobku jako mówcy lub trenerzy. Równie dobrze umiejętność prowadzenia wystąpień publicznych może być istotna dla innych ludzi, z jakichś powodów występujących publicznie, a chcących pozbyć się towarzyszącej tym wystąpieniom tremy.

Przygotuj się do wystąpienia publicznego

Jesteś niepewny, zestresowany, pełen obaw co do swojego publicznego wystąpienia? Boisz się kontaktu z publicznością, spontanicznych pytań, na które być może nie znajdziesz szybkiej i zadowalającej odpowiedzi? Najprawdopodobniej niekompletnie lub niewłaściwie przygotowałeś się do swojego wystąpienia. To dość logiczne, że odpowiednio przygotowani, zaopatrzeni w niezbędną wiedzę, nie boimy się konfrontacji z osobami, które mogą ją przecież szybko zweryfikować. Tę prostą zależność znasz już przecież ze szkolnych lat – poziom stresu przed klasówką, do której słabo się przygotowałeś, z pewnością znacznie przewyższał niepewność przed sprawdzianem, do którego uczyłeś się przez kilka dni.

Wniosek jest prosty – powinieneś możliwie najlepiej przygotować się do swojego wystąpienia, bo dzięki temu będziesz mógł prowadzić je z pewnością i dużą swobodą. Stwórz ciekawy pomysł na prezentację, przemyśl jej strukturę, formę oraz treść. Następnie poświęć odpowiednią ilość czasu zarówno samej tematyce wystąpienia, jak i przygotowanemu przez Ciebie przemówieniu. Postaraj się ,,wyczerpać” temat – zrób dokładny research, który da Ci trwałe podstawy do tego, by sprawnie przebrnąć przez omawiane zagadnienia. Tym sposobem unikniesz też zaskoczenia w postaci pytań, które będą dotykać nieznanych Ci kwestii.

Ćwicz mowę ciała do wystapienia

Spłycony oddech, przyspieszone bicie serca, pocenie rąk, suchość w ustach, nerwowe odruchy... Wszystkie te objawy to dość naturalne, całkiem normalne reakcje na stres. Mimo to, można nauczyć się nad nimi panować. Oczywiście kluczowe będą tutaj regularne ćwiczenia, jednak równie dobrze możesz spróbować regulowania oddechu już w samej stresującej sytuacji. Zatem, bezpośrednio przed wystąpieniem, kiedy już zaczyna ogarniać Cię strach, spróbuj pogłębić oddech i spowolnić jego rytm.

Popracuj też nad tonem głosu i postawą. Czy wiesz, że to Twoje ciało potęguje towarzyszący Ci strach? Pochylona głowa, zgarbiona postawa, a co gorsza – skrzyżowane ręce wysyłają do naszego mózgu sygnały o zagrożeniu. W ten sposób nasz organizm wchodzi w stan niepewności, a tym samym blokuje się przed swobodnym zachowaniem.

Buduj kontakt z audytorium

Mimo że wystąpienie publiczne ma charakter przemowy, a zatem jest jednostronnym komunikatem, nie powinniśmy do końca traktować go w ten sposób. Wystąpienia publiczne mają to do siebie, że muszą angażować audytorium – ciekawić, intrygować, prowokować do myślenia, zachęcać do interakcji. Jednostronna pogawędka nie będzie dobrym i skutecznym komunikatem.

Jak zatem prowadzić dobre wystąpienia publiczne? Przede wszystkim starać się utrzymać kontakt wzrokowy. Reagować pozytywnie na wszystkich słuchaczy – tych, którzy mają widocznie pozytywne nastawienie, jak i tych, którzy wyglądają, jakby mieli jakieś wątpliwości. Podtrzymuj też kontakt werbalnie – zadawaj pytania, angażuj. Niech Twoje przemówienie będzie bardziej rozmową aniżeli monologiem. Musisz pokazać, że przyszedłeś na spotkanie z myślą o swoich słuchaczach, o tym, co chcą usłyszeć – nie zaś z perspektywą przekazywania wyłącznie tego, co Ty masz do powiedzenia.

Sprawdź też ofertę naszych szkoleń dotyczących autoprezentacji oraz wystąpień publicznych. Dzięki nim będziesz miał szansę posiąść bardziej zaawansowaną wiedzę dotyczącą publicznego przemawiania. Z takim przygotowaniem na pewno będziesz wiedział już jak prowadzić dobre wystąpienia publiczne.Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
20-22 maja | Kraków, Poznań lub Online
10-12 czerwca | Warszawa, Wrocław lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
23-24 maja | Warszawa, Gdańsk lub Online
13-14 czerwca | Kraków, Poznań lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
27-28 maja | Warszawa, Kraków lub Online
17-18 czerwca | Gdańsk, Poznań lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

29-30 kwietnia | Kraków lub Online
27-28 maja | Warszawa lub Online
17-18 czerwca | Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

25-26 kwietnia | Warszawa lub Online
27-28 maja | Kraków lub Online
17-18 czerwca | Poznań, Wrocław lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
08 października do 11 października | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
20-21 maja | Kraków lub Online
24-25 czerwca | Warszawa lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł