Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak przeprowadzać kontrolę inwestycji budowlanych?

Jak przeprowadzać kontrolę inwestycji budowlanych?

Jak przeprowadzać kontrolę inwestycji budowlanych?
Na każdy proces inwestycyjny składa się szereg określonych działań – począwszy od stworzenia samej koncepcji, poprzez projektowanie, roboty budowlane, logistykę zaopatrzeniową, na etapie rozliczania finansowego skończywszy. Kwestia finansów kluczowa jest jednak już na samym początku – prawidłowe oszacowanie potrzebnych nakładów finansowych oraz ich kontrola to klucz do dobrze zrealizowanej inwestycji. Dziś kilka słów o tym, dlaczego skuteczny audyt inwestycji budowlanych ma duże znaczenie.

Na czym polega audyt inwestycji budowlanych?

Audyt inwestycji budowlanych to oficjalna kontrola i ocena działań w zakresie inwestycji budowlanej. Ze względu na często występujące nieprawidłowości w procesach budowlanych – błędy projektowe, napięte terminy realizacyjne, brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej czy oszczędności w zakresie materiałów budowlanych, efektywny audyt ma bardzo duże znaczenie.

Na szczególną uwagę zasługuje audyt w jednostkach sektora finansów publicznych. Jego celem jest przede wszystkim zbadanie przebiegu procesu inwestycyjnego pod kątem zgodności z prawem, efektywnego wykorzystania środków budżetowych oraz realizacji zadań zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Jeśli chodzi o regulacje prawne dotyczące planowania kwestii finansowych związanych z inwestycjami budowlanymi, w Polsce obejmują one jedynie obszar zamówień publicznych. Regulacje te dostępne są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r.

Dlaczego audyt inwestycji budowlanych ma duże znaczenie?

Całościowo proces inwestycyjny podzielić można na cztery etapy: planowanie, przygotowanie, realizację oraz zakończenie. Poszczególne fazy są jednak ze sobą wzajemnie powiązane, tak jak i powiązane są ich koszty.

Podczas realizacji projektów inwestycyjnych bardzo często dochodzi do różnego rodzaju nieprawidłowości. Przyczyna leży w błędach projektowych, napiętych terminach realizacyjnych, niedostatecznie wykwalifikowanej kadrze pracowniczej czy oszczędnościach w zakresie pozyskiwania materiałów budowlanych.

Usunięcie powstałych w czasie realizacji projektu wad jest często bardzo kosztowne, pochłania duże ilości czasu, a przy tym naraża dobre imię firmy wykonawczej i inwestora, nierzadko powodując niepotrzebne zatargi, a nawet procesy sądowe. To przede wszystkim dlatego efektywny audyt w tym obszarze ma olbrzymie znaczenie.

Jak przeprowadzać skuteczny audyt?

Aby móc skutecznie przeprowadzać audyt budowlany, ważne jest posiadanie praktycznej wiedzy dotyczącej procedur audytowania i kontroli zagrożeń, wiedza dotycząca metodyki identyfikacji błędów czy różnego rodzaju nieprawidłowości w kontekście prawa. Taka wiedza przyda się zarówno pracownikom urzędów administracji publicznej, pracownikom firm działających w branży budowlanej czy innym osobom uczestniczącym w procesie budowlanym – audytorom wewnętrznym, kierownikom projektów oraz osobom współpracującym.

Świetnym sposobem na zgromadzenie takiej wiedzy – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, jest udział w szkoleniu. Tutaj:
https://www.szkolenia-semper.pl/component/trainings/details/kontrola-i-audyt-inwestycji-budowlanych-w-praktyce-kompendium-obowiazujacych-procedur-2-dniowe-warsztaty-szkoleniowe,379.html
możecie zapoznać się z naszą ofertą szkoleniową w tym zakresie.Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł