Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak przeprowadzić udaną rekrutację? Jak rekrutować?

Jak przeprowadzić udaną rekrutację? Jak rekrutować?

Jak przeprowadzić udaną rekrutację? Jak rekrutować?
W interesie każdego przedsiębiorcy leży jak najlepszy dobór pracowników, którzy doskonale poprowadzą jego biznes. Pracownicy ci muszą być kompetentni, ale i posiadać cechy, które złożą się na sprawną i efektywną pracę całego zespołu. Nie bez powodu duże znaczenie przypisuje się działom HR, których zadaniem jest pozyskiwanie najlepszych dla firmy pracowników. Jak rekrutować? Na co koniecznie zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać?

Z jednej strony dla wielu pracodawców sytuacja na rynku pracy wydaje się być sprzyjająca. Spora liczba zainteresowanych kandydatów, mnóstwo zgłoszeń i aplikacji – słowem, jest w czym wybierać. Z drugiej strony wybór ten wcale nie jest taki prosty. Nierzadko stają oni przed różnego rodzaju dylematami. Bo co na przykład zrobić w sytuacji, gdy jeden z potencjalnych pracowników zdaje się być kompetentny, jednak sprawia wrażenie osoby problematycznej czy konfliktowej, zaś inny kandydat nie posiada doświadczenia, ale wykazuje idealne wręcz cechy miękkie?

Oto prawdziwe wyzwanie dla osoby rekrutującej – znaleźć pracownika, który najlepiej wpasuje się w potrzeby firmy oraz będzie dużą pomocą i wsparciem w realizacji jej celów, nie zaś dodatkową przeszkodą i utrudnieniem.

Kim jest Twój kandydat?

Na początek warto stworzyć profil kandydata. Rekrutując, musimy dokładnie wiedzieć, jakich umiejętności i kompetencji będzie wymagać firma na danym stanowisku. Kiedy odpowiednio sprecyzujemy oczekiwania, łatwiej będzie nam zweryfikować, który z kandydatów nadaje się na dane stanowisko najlepiej. Dzięki temu będziemy również wiedzieć, jak pokierować rozmową oraz o co jeszcze dopytać, by uzyskać pełny jego obraz. Następnie zaś określić, czy pokrywa się on z obrazem pracownika, którego szukamy.

Gdzie szukać kandydata?

Kolejny krok to wskazanie źródeł, poprzez które szukać będziemy naszych zainteresowanych. Najlepsi rekruterzy nie bazują wyłącznie na ogłoszeniach. Potencjalnych kandydatów szukają także w innych miejscach – na portalach, na których tworzone i zamieszczane są gotowe profile kandydatów (np. LinkedIn, GoldenLine), stronach branżowych czy portalach społecznościowych. Wykorzystują do tego także posiadane kontakty bądź różnego rodzaju wydarzenia - konferencje czy eventy.

Jak przygotować się do rozmowy?

Dobre przygotowanie to podstawa udanego spotkania rekrutacyjnego. Niezapoznanie się z życiorysem kandydata oraz nieprzygotowanie do rozmowy świadczy o braku profesjonalizmu ze strony osoby rekrutującej. Rekruter nie musi oczywiście znać każdego szczegółu z otrzymanego wcześniej CV, jednak powinien znać podstawowe informacje dotyczące kandydata. Przede wszystkim chodzi o to, czym się zajmował i jakie posiada umiejętności.

Dobre przygotowanie do rozmowy polega także na sformułowaniu najważniejszych pytań, które zadamy naszemu rozmówcy. Nikt nie każe nam tworzyć dokładnego scenariusza, jednak warto mniej więcej nakreślić najbardziej interesujące nas kwestie, by w trakcie rozmowy nie zastanawiać się, o co jeszcze właściwie mieliśmy zapytać.

Jak przeprowadzić rozmowę?

Grunt to kultura i profesjonalizm. Po przywitaniu, warto zapytać kandydata, czy ma ochotę na coś do picia. To pozwoli rozluźnić nieco atmosferę, a tym samym dobrze rozpocząć spotkanie. Śmiało możemy również spytać o ewentualne problemy z dotarciem do firmy – to pokaże nasze zainteresowanie oraz troskę o komfort potencjalnego pracownika.

Jeśli zaś chodzi o samą rozmowę, ta powinna bazować na wcześniej przygotowanych pytaniach. Co ważne, pytaniach dotyczących kariery zawodowej – nigdy pytań osobistych, zwłaszcza dotyczących drażliwych kwestii. Mamy jednak prawo spytać na przykład o poprzedniego pracodawcę oraz powód zerwania współpracy. To z pewnością cenna informacja, która pozwoli zorientować się, na ile współpraca z danym kandydatem będzie owocna i bezproblemowa.

To z pewnością niezbędne minimum najważniejszych informacji, które pozwolą sprawnie przebrnąć przez często trudny proces rekrutacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej - zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową. Przygotowaliśmy dla was warsztaty, które umożliwią efektywną ocenę pracowniczą oraz ułatwią stworzenie strategii rozwoju pracowników. Przeczytacie o nich tutaj:
https://www.szkolenia-semper.pl/component/trainings/details/efektywna-ocena-pracownicza-i-budowa-strategii-rozwoju-pracownikow-w-organizacji-inspirujace-warsztaty-prakty6czne,175.html



Polecane artykuły

Co warto wiedzieć o postępowaniu egzekucyjnym w administracji?

Postępowanie egzekucyjne w administracji jest procesem, którego głównym celem jest przymusowe dochodzenie należności od osób lub podmiotów, nie wypełniających dobrowolnie swoich...
Excel — od podstaw do zaawansowanych funkcji

Program Excel to wszechstronne narzędzie, które sprawdza się nie tylko w warunkach biurowych, ale również w domu. Choć nie trzeba go nikomu przedstawiać, wiele osób nie potrafi w pełni...
Dlaczego warto zdobyć podstawową wiedzę z księgowości?

Podstawowa wiedza z księgowości jest coraz bardziej ceniona, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zrozumienie mechanizmów działania np. finansów pomaga nie tylko lepiej zarządzać...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
27-28 lutego | Gdańsk, Wrocław lub Online
27-28 marca | Poznań, Katowice lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

27-29 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
26-28 lutego | Wrocław, Gdańsk lub Online
24-26 marca | Poznań, Warszawa lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

23-24 stycznia | Kraków, Gdańsk lub Online
20-21 lutego | Warszawa, Poznań lub Online
27-28 marca | Wrocław, Katowice lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

27-28 stycznia | Warszawa, Kraków, Gdańsk lub Online
27-28 lutego | Wrocław, Poznań, Katowice lub Online
27-28 marca | Gdańsk, Kraków, Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

27-28 stycznia | Kraków lub Online
24-25 lutego | Warszawa lub Online
24-25 marca | Wrocław lub Online



Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

27-28 stycznia | Warszawa, Kraków lub Online
27-28 lutego | Gdańsk, Wrocław lub Online
27-28 marca | Warszawa, Poznań lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

27-28 stycznia | Poznań, Gdańsk lub Online
27-28 lutego | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 marca | Poznań, Katowice lub Online


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2025 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł