Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak rozliczać projekty unijne, by uniknąć błędów?

Jak rozliczać projekty unijne, by uniknąć błędów?

Jak rozliczać projekty unijne, by uniknąć błędów?
Dotacja z Unii Europejskiej na rozwój przedsiębiorstwa, obiektów użyteczności publicznej lub rozpoczęcie własnej działalności? Dlaczego nie! Na samą myśl o takim sposobie dofinansowania, wielu młodych przedsiębiorców zaciera ręce, z entuzjazmem zabierając się za sporządzenie projektu unijnego. Jeśli nie uda się uzyskać dotacji, a tym samym pozyskać pieniędzy na realizację nowego przedsięwzięcia, pojawia się problem. Tymczasem… Równie dobrze pojawić może się on wtedy, kiedy takie dofinansowanie otrzymamy. Dlaczego?

Dlaczego rozliczanie projektów unijnych może być problematyczne?

Rozliczanie projektu unijnego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla prawdziwego laika. Dość znacząco odbiega ono od sposobu prowadzenia codziennej działalności gospodarczej – wymaga bardzo dokładnego, skrupulatnego podejścia, przede wszystkim zaś doskonałej znajomości obowiązujących procedur. Jakiekolwiek od nich odstąpienia najprawdopodobniej uznane zostaną za błędy. Te w projektach unijnych w Nowej Perspektywie Finansowej są bardzo częste, jednak można ich uniknąć.

Dla wielu przedsiębiorców, problematyczne może okazać się już samo sporządzenie wniosku o dofinansowanie projektu. Nie mówiąc o całości niezbędnej dokumentacji, której stworzenie bardzo często kosztuje wiele nerwów. Tymczasem, realizacja i rozliczanie projektów dofinansowanych z Unii może być proste i przyjemne. Wystarczy, że całość podejmowanych działań zgodna jest z zapisami zawartymi we wniosku, umowie oraz harmonogramie rzeczowo-finansowym. Tu również może jednak pojawić się pewien problem – na ogół od złożenia wniosku do podpisania umowy mija trochę czasu, a wraz z nim zmieniają się przecież ceny, warunki oraz sytuacja gospodarcza...

Jak prawidłowo rozliczać projekty unijne?

Podstawowym celem rozliczenia projektu unijnego jest oczywiście udokumentowanie wykonanych zadań oraz poniesionych kosztów. Rozliczenie projektu jednoznaczne jest z przedstawieniem wniosków o płatność wraz z wymaganymi załącznikami. Jeżeli w ramach projektu dofinansowane zostały także wynagrodzenia pracowników, konieczne jest dostarczenie listy płac oraz potwierdzenia przelewów obowiązkowych składek do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego.

Wciąż masz wątpliwości, a w Twojej głowie piętrzą się obawy o pomyślne rozliczenie projektu w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020? Możesz skorzystać ze specjalnej oferty szkoleniowej, skierowanej do pracowników administracji publicznej, księgowych, kierowników działów finansowo-księgowych, członków zespołów projektowych i innych osób odpowiedzialnych za realizację projektów unijnych. Dzięki szkoleniu dowiesz się, jakie są najczęściej popełniane w projektach unijnych błędy, co pozwoli Ci prawidłowo zrealizować oraz rozliczyć projekt. Nauczysz się też właściwej interpretacji przepisów oraz najważniejszych regulacji. Ofertę takiego szkolenia możesz sprawdzić tutaj:
https://www.szkolenia-semper.pl/szkolenia-unijne/rozliczanie-projektow-unijnychPolecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł