Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?

Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?

Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?
Jak myślisz, od czego zależy skuteczne i efektywne zarządzanie zespołem? Co sprawia, że jest on zmotywowany do działania, podejmowania nowych wyzwań i osiągania nowych celów? Co lub kto odpowiada za dobrą komunikację wewnątrz zespołu, sprawne pokonywanie przeciwności, rozwiązywanie problemów? Wszystkie te pytania błyskawicznie nasuwają jedną, uniwersalną odpowiedź – to osoba menadżera. Za co powinien odpowiadać menadżer i co może zrobić, by możliwie jak najlepiej usprawnić funkcjonowanie swojego zespołu?

Pozytywna atmosfera sprzyja budowaniu relacji w pracy

Zacznijmy od atmosfery. Chyba każdemu pracownikowi zależy na swobodnej i otwartej komunikacji, możliwości nieskrępowanego wyrażania myśli i opinii, a także własnych uczuć i emocji. W ten sposób grupa pracowników ma możliwość wspólnego tworzenia środowiska pracy. To bardzo ważne – lider powinien wręcz zachęcać do otwartego wyrażania swoich myśli oraz świadomego uczestnictwa we wspólnym sukcesie. Taka praktyka korzystnie wpływa na komunikację w grupie, a tym samym pozwala ograniczyć nieporozumienia i konflikty. Menadżer powinien potrafić słuchać swoich pracowników – pytać ich, jak czują się w pracy, co im się podoba, a co najchętniej poddaliby zmianom. Wzajemne wysłuchiwanie własnych potrzeb, zrozumienie, zaufanie oraz szczera pomoc, to fundamenty udanych relacji pracowniczych.

Motywacja – klucz do efektywnego działania zespołu

Nie obejdzie się też bez motywacji. Dobry menadżer będzie potrafił zmotywować swoich pracowników wewnętrznie. Dostrzeże wysiłek i wkład pracy podwładnych w wykonywane zadania, pochwali i doceni pracowników, udzieli im konstruktywnej informacji zwrotnej, zainspiruje do działania oraz, przede wszystkim, dostrzeże drzemiący w nich potencjał. Nie będzie starał się też za wszelką cenę poprawiać ich słabych stron, ale raczej skoncentruje się na tym, by udoskonalać te mocniejsze.

Motywacja poprzez nagradzanie pracowników

Nie obejdzie się też bez nagradzania. Pewną formą nagrody jest już sama pochwała od szefa (najlepiej na forum), który docenia w ten sposób wysiłki swojego pracownika, jednocześnie motywując do dalszych działań i osiągnięć. Istnieje wiele sposobów nagradzania pracownika, i wcale nie muszą one wiązać się z gratyfikacją pieniężną. Mogą one natomiast urozmaicać, a przy tym uprzyjemniać wykonywaną pracę – to np. organizacja konkursów, różnego rodzaju akcji, eventów, wspólnych wyjść czy wyjazdów.

Konsekwencja w działaniu przełożonych

Niezwykle ważna jest także konsekwencja. Każda obietnica musi pociągać za sobą określony skutek. Jeśli obiecujemy, musimy dotrzymać słowa. Tylko wtedy nasi pracownicy będą mieli do nas szacunek, a my dowiedziemy wartości naszych słów.

Rozsądne i sprawiedliwe delegowanie obowiązków

Kolejny ważny element układanki to rozsądne delegowanie obowiązków. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – dobra komunikacja to podstawa. Każdy z pracowników powinien mieć jasno określone obowiązki oraz wyznaczone cele. W ten sposób pracownicy świadomi są stawianych im oczekiwań, a menadżerom łatwiej rozliczać ich z efektów pracy. Umiejętne delegowanie zadań to ważna umiejętność – pod kątem dopasowania ich do możliwości danego pracownika, ale i osiągania celów projektowych.

Dawanie nowych perspektyw

Perspektywy. Bo przecież każdy pracownik ceni sobie szansę na rozwój i samodoskonalenie. Aby móc maksymalnie wykorzystać potencjał pracownika, należy dawać mu okazje do poszerzania wiedzy i kompetencji. Możliwość uczestnictwa w szkoleniach, delegowanie nowych zadań i obowiązków, stawianie wyzwań to dla pracownika szansa na zwiększenie posiadanych kompetencji. Dla menadżera natomiast inwestycja w rozwój pracowników, których osiągnięcia przyczynią się do lepszego prosperowania firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnego zarządzania zespołem oraz podnoszenia efektywności organizacji? Sprawdź przygotowaną przez nas ofertę szkoleniową:
https://www.szkolenia-semper.pl/component/trainings/details/psychologia-menedzera-w-profesjonalnym-zarzadzaniu-zespolem-i-podnoszeniu-efektywnosci-organizacji-3-dniowe-warsztaty-praktyczne-i-symulacje-z-kamera-video-w-zakopanem-z-zakwaterowaniem,305.htmlPolecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł