Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?

Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?

Jak skutecznie zarządzać zespołem pracowników?
Jak myślisz, od czego zależy skuteczne i efektywne zarządzanie zespołem? Co sprawia, że jest on zmotywowany do działania, podejmowania nowych wyzwań i osiągania nowych celów? Co lub kto odpowiada za dobrą komunikację wewnątrz zespołu, sprawne pokonywanie przeciwności, rozwiązywanie problemów? Wszystkie te pytania błyskawicznie nasuwają jedną, uniwersalną odpowiedź – to osoba menadżera. Za co powinien odpowiadać menadżer i co może zrobić, by możliwie jak najlepiej usprawnić funkcjonowanie swojego zespołu?

Pozytywna atmosfera sprzyja budowaniu relacji w pracy

Zacznijmy od atmosfery. Chyba każdemu pracownikowi zależy na swobodnej i otwartej komunikacji, możliwości nieskrępowanego wyrażania myśli i opinii, a także własnych uczuć i emocji. W ten sposób grupa pracowników ma możliwość wspólnego tworzenia środowiska pracy. To bardzo ważne – lider powinien wręcz zachęcać do otwartego wyrażania swoich myśli oraz świadomego uczestnictwa we wspólnym sukcesie. Taka praktyka korzystnie wpływa na komunikację w grupie, a tym samym pozwala ograniczyć nieporozumienia i konflikty. Menadżer powinien potrafić słuchać swoich pracowników – pytać ich, jak czują się w pracy, co im się podoba, a co najchętniej poddaliby zmianom. Wzajemne wysłuchiwanie własnych potrzeb, zrozumienie, zaufanie oraz szczera pomoc, to fundamenty udanych relacji pracowniczych.

Motywacja – klucz do efektywnego działania zespołu

Nie obejdzie się też bez motywacji. Dobry menadżer będzie potrafił zmotywować swoich pracowników wewnętrznie. Dostrzeże wysiłek i wkład pracy podwładnych w wykonywane zadania, pochwali i doceni pracowników, udzieli im konstruktywnej informacji zwrotnej, zainspiruje do działania oraz, przede wszystkim, dostrzeże drzemiący w nich potencjał. Nie będzie starał się też za wszelką cenę poprawiać ich słabych stron, ale raczej skoncentruje się na tym, by udoskonalać te mocniejsze.

Motywacja poprzez nagradzanie pracowników

Nie obejdzie się też bez nagradzania. Pewną formą nagrody jest już sama pochwała od szefa (najlepiej na forum), który docenia w ten sposób wysiłki swojego pracownika, jednocześnie motywując do dalszych działań i osiągnięć. Istnieje wiele sposobów nagradzania pracownika, i wcale nie muszą one wiązać się z gratyfikacją pieniężną. Mogą one natomiast urozmaicać, a przy tym uprzyjemniać wykonywaną pracę – to np. organizacja konkursów, różnego rodzaju akcji, eventów, wspólnych wyjść czy wyjazdów.

Konsekwencja w działaniu przełożonych

Niezwykle ważna jest także konsekwencja. Każda obietnica musi pociągać za sobą określony skutek. Jeśli obiecujemy, musimy dotrzymać słowa. Tylko wtedy nasi pracownicy będą mieli do nas szacunek, a my dowiedziemy wartości naszych słów.

Rozsądne i sprawiedliwe delegowanie obowiązków

Kolejny ważny element układanki to rozsądne delegowanie obowiązków. Jak już wspomnieliśmy wcześniej – dobra komunikacja to podstawa. Każdy z pracowników powinien mieć jasno określone obowiązki oraz wyznaczone cele. W ten sposób pracownicy świadomi są stawianych im oczekiwań, a menadżerom łatwiej rozliczać ich z efektów pracy. Umiejętne delegowanie zadań to ważna umiejętność – pod kątem dopasowania ich do możliwości danego pracownika, ale i osiągania celów projektowych.

Dawanie nowych perspektyw

Perspektywy. Bo przecież każdy pracownik ceni sobie szansę na rozwój i samodoskonalenie. Aby móc maksymalnie wykorzystać potencjał pracownika, należy dawać mu okazje do poszerzania wiedzy i kompetencji. Możliwość uczestnictwa w szkoleniach zarządzanie zespołem, delegowanie nowych zadań i obowiązków, stawianie wyzwań to dla pracownika szansa na zwiększenie posiadanych kompetencji. Dla menadżera natomiast inwestycja w rozwój pracowników, których osiągnięcia przyczynią się do lepszego prosperowania firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profesjonalnego zarządzania zespołem oraz podnoszenia efektywności organizacji? Sprawdź przygotowaną przez nas ofertę szkoleniową, która obejmuje szkolenia zarządzanie zespołem. Nasze szkolenia zapewniają praktyczne narzędzia, strategie i techniki, które umożliwią menedżerom skuteczne kierowanie i rozwijanie swojego zespołu. Dzięki szkoleniom zarządzanie zespołem, menedżerowie zdobędą niezbędną wiedzę i umiejętności, aby efektywnie motywować pracowników, budować silne relacje, rozwiązywać konflikty oraz osiągać wspólne cele. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej i inwestowania w rozwój zarządzania zespołem, co przyczyni się do sukcesu i wzrostu organizacji.

https://www.szkolenia-semper.pl/component/trainings/details/psychologia-menedzera-w-profesjonalnym-zarzadzaniu-zespolem-i-podnoszeniu-efektywnosci-organizacji-3-dniowe-warsztaty-praktyczne-i-symulacje-z-kamera-video-w-zakopanem-z-zakwaterowaniem,305.htmlPolecane artykuły

Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

Rozwój umiejętności zawodowych jest niezwykle istotny dla osiągnięcia sukcesu. Współczesny świat biznesu zmienia się bardzo dynamicznie, a nowe technologie sprawiają, że poszerzanie...
Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Właściwe zarządzanie zespołami projektowymi ma ogromne znaczenie dla działalności każdej firmy. Odpowiednie podejście do tego zagadnienia może w bezpośredni sposób przełożyć się na...
Techniki negocjacyjne i osiąganie kompromisu

Negocjacje stanowią integralną część działalności biznesowej, umożliwiając osiąganie porozumień, zawieranie umów oraz rozwiązywanie konfliktów. Jednakże ich odpowiednie prowadzenie...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 czerwca | Warszawa, Wrocław lub Online
08-10 lipca | Poznań, Kraków lub Online
28-30 sierpnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

13-14 czerwca | Kraków, Poznań lub Online
01-02 lipca | Warszawa, Wrocław lub Online
26-27 sierpnia | Gdańsk, Poznań lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

27-28 maja | Warszawa, Kraków lub Online
17-18 czerwca | Gdańsk, Poznań lub Online
11-12 lipca | Warszawa, Kraków lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

27-28 maja | Warszawa lub Online
17-18 czerwca | Wrocław lub Online
08-09 lipca | Gdańsk lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

27-28 maja | Kraków lub Online
17-18 czerwca | Poznań, Wrocław lub Online
04-05 lipca | Gdańsk, Warszawa lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
08 października do 11 października | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

20-21 maja | Kraków lub Online
24-25 czerwca | Warszawa lub Online
11-12 lipca | Poznań lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł