Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
Niniejszym informujemy, że szkolenia stacjonarne organizujemy z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, ale ostateczna decyzja o realizacji poszczególnych terminów zostanie podjęta na podstawie liczby zgłoszonych uczestników.

Jako alternatywę realizujemy szkolenia w formie online.
Zapytaj o szczegóły: info@szkolenia-semper.pl 508 393 926
KALENDARZ SZKOLEŃ
Organizacja szkoleń Semper Blog „Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...”, czyli w jaki sposób motywować siebie i pracowników? - cz. I

„Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...”, czyli w jaki sposób motywować siebie i pracowników? - cz. I

„Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...”, czyli w jaki sposób motywować siebie i pracowników? - cz. I
Jak sprawić, by pracownicy angażowali się w wykonywaną przez siebie pracę na wysokim poziomie jakościowym i ilościowym? To kluczowe pytanie, które zadają sobie menedżerowie. Z jednej strony, zarządzający pracownikami mają świadomość osiągania zaplanowanych celów, z drugiej natomiast cele realizują ludzie. Zatem, równowaga pomiędzy dążeniem do realizacji celów a zainteresowaniem ludźmi, ich potrzebami, motywami działania i oczekiwaniami ze strony menedżera, stanowi istotę zarządzania ludźmi.

W jaki sposób zwiększyć zaangażowanie pracowników w wykonywana pracę? Jak wywołać, nadać i podtrzymać określone zachowanie pracowników, aby osiągnąć określone cele? Motywowanie to skupianie w sobie umiejętności porozumiewania się z podwładnymi, modelowania zachowania podwładnych dawaniem właściwego przykładu, stawiania ambitnych wyzwań, zachęcania… Również rozwijania, szkolenia, pobudzania wiary w siebie i własne możliwości oraz sprawiedliwego traktowania oraz oceniania. Jak mawiał Monteskiusz - „Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim”.

Co inspiruje i motywuje ludzi do działania?

Na pytanie szefa skierowane do pracownika, dotyczące tego, co Go motywuje, pada odpowiedź: pieniądze (oczywiście większe niż dotychczas). Czy na pewno? Na ile zwiększy się aktywność i zaangażowanie pracownika po otrzymaniu podwyżki? Czy stanie się on bardziej pracowity, lojalny, twórczy czy innowacyjny? Pracownicy opłacani są ze względu na posiadane kompetencje, stopień ich wykorzystania, realizacje zadań według określonych kryteriów oraz ponoszoną odpowiedzialność. Różnie z tym bywa - na niektórych pracowników wizja podwyżki działa stymulująco, na innych nie.

Dla tych, którzy mają niskie uposażenia, podwyżka jest silniejszym bodźcem niż np. dla osób zarabiających wielokrotność średniej krajowej. Jeśli pracownicy dostrzegają efekty swoich działań i mają na nie wpływ, to niewątpliwie jest to stymulacja do poprawy swoich działań. Na pewno stymulującym elementem jest również to, czy pracownik lubi swoją pracę i akceptuje środowisko pracy (m. in. przełożonych, koleżanki, kolegów, relacje, zasady pracy). Od tego zależy też to, czy stara się wywiązywać z nałożonych na niego ambitnych celów i zadań.

Pracownicy wyczuwają, kiedy są „przekupywani” pieniędzmi przez przełożonych i stają się wówczas roszczeniowi: „Zrobię to, jeśli szef da mi premię”. Zatem, jeśli pracownicy mają świadomość wagi pracy, którą wykonują, efektywności, za którą są doceniani przez przełożonych i współpracowników, są zachęcani i doceniani za działania zgodne z oczekiwaniami organizacji, wówczas chętnie spełniają się w pracy. Natomiast jeśli traktowani są jak „trybiki w maszynie”, jak „bezwolne i bezmyślne automaty”, bez poczucia sensu i potrzeby wysilania się, to trudno jest się takim ludziom zaangażować w pracę. Sprawiedliwe traktowanie pracowników, docenianie ich wkładu w pracę i osiągnięcia, wyrażanie uznania przez przełożonych za rzeczywiste dokonania, realistyczne oczekiwania ze względu na posiadane kompetencje, zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy to ważkie bodźce motywacyjne.

Jakie są pozaekonomiczne motywatory przełożonego?

Spróbujmy skompilować zestaw pozaekonomicznych motywatorów, który powinien znajdować się w arsenale każdego szefa:

  • Dostrzeganie wysiłków i wkładu pracy podwładnych w zadania,

  • Chwalenie i docenianie pracownika i zespołu,

  • Systematyczne udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej podwładnym,

  • Pobudzanie i inspirowanie ludzi do działania,

  • Współpracowanie z zespołem,

  • Budowanie atmosfery współpracy i zaufania,

  • Dostrzeganie i wykorzystywanie potencjału posiadanego przez podwładnych,

  • Pomaganie w rozwoju zawodowym i osobistym,

  • Budowanie pozytywnych relacji z pracownikami.

Niebawem kolejne części tekstu poświęconego tematyce motywacji. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego szkolenia z motywowania.


Opracował: ekspert SEMPER Zygmunt DolataPolecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 października | Poznań i Online
19-21 października | Warszawa i Online
26-28 października | Gdańsk i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
28-29 listopada | Warszawa i Online
17-18 grudnia | Wrocław i Online


Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

17-18 października | Poznań i Online
17-18 października | Warszawa i Online
17-18 listopada | Gdańsk i Online


Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 października | Kraków i Online
14-15 listopada | Warszawa i Online
01-02 grudnia | Warszawa i Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

17-18 października | Wrocław i Kraków i Online
17-18 listopada Poznań i Online
01-02 grudnia Gdańsk i Online

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2022 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia online
terminy webinarów
Porady prawne
już od 100 zł
KFS
szkolenia dofinansowane
Szkolenia w języku angielskim