Właśnie dowiedziałeś się o niekorzystnym rozstrzygnięciu przetargu w sektorze publicznym, do którego startowała Twoja firma? A może chciałbyś poznać koszty, z jakimi należy się liczyć w przypadku odwołania od takiej decyzji? Jeśli tak, dobrze trafiłeś – w tym tekście omówimy najważniejsze informacje związane z formalnymi możliwościami zaskarżenia postanowienia zamawiającego i wskażemy, jak przygotować się do takiego procesu. Zwrócimy również uwagę na dokumenty, które warto przygotować, wspomnimy też o terminie i instytucji, w jakich należy złożyć stosowne odwołanie.
Kiedy odwołanie od wyniku przetargu jest możliwe?
W powszechnej opinii istnieje przekonanie, że wynik przetargu jest ostatecznym werdyktem, od którego nie ma możliwości odwołania. Nic bardziej mylnego! Jeśli uważasz, że zamawiający mógł naruszyć zasady uczciwej konkurencji lub nie zastosował się do innych wymogów jasno określonych w prawie, możesz złożyć odwołanie od takiej decyzji.
W pierwszej kolejności warto skrupulatnie zapoznać się z uzasadnieniem wyboru zwycięskiej oferty. Pomocne może okazać się zebranie dowodów, które jasno wskazują, w jaki sposób zamawiający miał naruszyć przepisy prawa.
Odwołanie od wyniku przetargu powinno być przygotowane przez eksperta, który będzie umieć właściwie sformułować stawiane jednej ze stron postępowania zarzuty.
Kolejnym istotnym krokiem jest analiza wszystkich zapisów, które zostały umieszczone w ogłoszeniu oraz w dokumentach przetargowych – zwróć uwagę na kryteria oceny ofert i sposób ich zastosowania. Warto też przystępując do procedury odwoławczej, posiadać wystarczającą wiedzę na temat istotnych dla sprawy elementów. W celu nabycia niezbędnej teorii, warto skorzystać ze specjalnego
szkolenia zamówienia publiczne, którego tematyka z Centrum Szkoleniowym SEMPER, będzie dla Ciebie jasne i przejrzysta.
W jakim terminie można złożyć odwołanie od wyniku przetargu?
Każdy, kto rozważa skorzystanie ze środków ochrony prawnej, musi wiedzieć, że istnieją określone terminy na
odwołanie od przetargu publicznego. W przypadku postępowań poniżej progów unijnych masz zwykle 5 dni od momentu ogłoszenia decyzji lub uzyskania informacji o naruszeniu prawa. Gdy przedmiot zamówienia przekracza wcześniej wspomniane progi, czas na złożenie odwołania wydłuża się do 10 dni. W tym miejscu z całą pewnością należy wspomnieć, że przekroczenie tych terminów, zamyka drogę do podważenia decyzji zamawiającego.
Przed przystąpieniem do tworzenia pisma procesowego, warto skrupulatnie zapoznać się z protokołami z otwarcia ofert, wielu wykonawców decyduje się również na zlecenie profesjonalnej analizy oferty ekspertom. Jej wynik pozwoli Ci dowiedzieć się, czy faktycznie doszło do naruszenia procedur, które mogły zaszkodzić Twoim interesom.
Koszty wynikające z odwołania do Krajowej Izby Gospodarczej i czas trwania postępowania
Decyzja związana z przystąpieniem do
odwołania od rozstrzygnięcia przetargu wiąże się najczęściej z pewnymi wydatkami. Wniesienie odwołania wymaga uiszczenia wpisu, którego wysokość zależna jest od rodzaju zamówienia oraz charakteru Twoich zarzutów – dla robót budowlanych koszt wpisu to 10 tysięcy złotych, a dla dostaw i usług to 7,5 tysiąca złotych. W wielu przypadkach niezbędna będzie również pomoc prawnika, który specjalizuje się w podobnych postępowaniach.
Czas trwania spraw, którymi zajmuje się KIO, również bywa zróżnicowany. Jeśli zwracamy się do tego organu z jasno określonymi zarzutami, możemy liczyć na ustosunkowanie się do naszego wniosku w przeciągu kilku dni. Jeżeli jednak postępowanie jest skomplikowane i wielopłaszczyznowe, tego typu sprawy mogą ciągnąć się tygodniami, a nawet miesiącami. Aby maksymalnie skrócić czas trwania podobnych spraw, warto przeanalizować czy Twoje pismo o wszczęcie procedury odwoławczej jest należycie przygotowane – każdy błąd wydłuża proces i zwiększa prawdopodobieństwo negatywnej decyzji.
Czy Krajowa Izba Odwoławcza może odrzucić odwołanie?
Tak! Krajowa Izba Odwoławcza w sytuacjach wskazanych w ustawie PZP, ma prawo do odrzucenia przygotowanego przez Ciebie odwołania. Poniżej wskazujemy kilka najczęstszych przyczyn takiego przebiegu spraw:
- odwołanie zostało wniesione przez nieuprawniony podmiot,
- brak możliwości zastosowania przez KIO przepisów ustawy,
- odwołanie wniesione zostało po upływie terminu określonego w ustawie,
- odwołujący nie przesłał we wskazanym terminie zamawiającemu kopii odwołania, zgodnie z wymogami określonymi w ustawie.
Pamiętaj! Przedsiębiorca lub podmiot, którego odwołanie zostało odrzucone, traci wartość wpisu od odwołania, jaką wniósł uprzednio.
Zastosowanie środków ochrony prawnej stwarza możliwość weryfikacji działań zamawiającego i może pomóc Ci w egzekwowaniu przysługujących praw. Musisz jednak starannie przygotować się do tej procedury, dobrze zaplanować strategię oraz zadbać o wszystkie formalności. Jeśli chcesz pewnie stawiać kroki w świecie przetargów, rozważ udział w profesjonalnych szkoleniach, które w praktyczny sposób pokażą Ci, jak skutecznie walczyć o swoje interesy!