Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak prawidłowo oszacować wartość zamówienia publicznego?

Jak prawidłowo oszacować wartość zamówienia publicznego?

Jak prawidłowo oszacować wartość zamówienia publicznego?
Specjaliści wyróżniają kilka istotnych aspektów, dzięki którym możemy precyzyjnie ustalić wartość planowanego postępowania. W tym artykule dowiesz, co zrobić, aby uniknąć ryzyka błędów przy podziale zamówienia, zapoznasz się również z informacjami dotyczącymi rzetelnej analizy rynku. Ponadto przyjrzymy się kwestii terminów wynikających z przebiegu omawianych procedur, postaramy się także wskazać, dlaczego warto skorzystać z możliwości rozwoju poprzez szkolenia.

Szacowanie wartości zamówienia publicznego – na czym polega?

Szacowanie wartości zamówienia należy do procesów, dzięki którym możemy określić całkowity koszt planowanego zakupu bądź usługi w ramach procedury publicznej. Działanie to ma duże znaczenie z kilku istotnych powodów. Jednym z najważniejszych jest rzecz jasna przejrzysty plan wydatkowania środków, ponieważ od ustalonej kwoty zależy wybór trybu postępowania. Fundamentalne jest również uwzględnienie przewidywanego wzrostu cen towarów, zwłaszcza w sytuacji, kiedy czas realizacji projektu będzie długi.

Należy też pamiętać, że podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług! Co ważne, podmiot zamawiający nie ma prawa zaniżać wartości konkursu, w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy PZP – jeżeli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Centrum Szkoleniowego SEMPER: szkolenia zamówienia publiczne.

Termin ustalania wartości zamówienia – istotne aspekty

Ustawodawca określił w ustawie konkretne przedziały czasowe, w których powinno być dokonane szacowanie wartości zamówienia PZP. Ich przekroczenie oznacza naruszenie obowiązku dochowania należytej staranności. Zgodnie z art. 36 PZP ustalenia wartości dokonuje się:
  • nie wcześniej niż 3 miesiące przed wszczęciem postępowania, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi,
  • nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania, gdy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.
Jeżeli zamawiający nie zdąży rozpocząć postępowania w wymaganym terminie (odpowiednim dla danego przedmiotu zamówienia), jest zobowiązany zaktualizować szacunek wartości lub przeprowadzić go raz jeszcze. Taki sam obowiązek spoczywa na nim, gdy po dokonaniu ustalenia wystąpią okoliczności w sposób oczywisty wpływające na wcześniejszą wycenę – na przykład zmiana cen czy rozszerzenie zakresu przedmiotu zamówienia. Wyżej opisane działania pozwalają uniknąć niespodziewanych trudności finansowych i konfliktów z wykonawcami – dzięki nim postępowanie przebiega w sposób przewidywalny, bezpieczny i zgodny z prawem. Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy zamówienie podzielone jest na etapy, powyższe terminy odnoszą się do chwili wszczęcia pierwszego z przewidzianych postępowań.

Kiedy szacujemy razem, a kiedy osobno?

Urząd Zamówień Publicznych, w jednej ze swoich opinii prawnych, zwrócił szczególną uwagę na konieczność uwzględnienia trzech kluczowych kategorii przy szacowaniu wartości przedmiotu zamówienia. Mowa tu o tzw. tożsamościach – przedmiotowej, podmiotowej i czasowej. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że podmiot zamawiający, przystępując do planowania postępowania przetargowego, powinien dokładnie przeanalizować, czy zamówienie, które zamierza udzielić, nie zostało sztucznie podzielone lub nie łączy się w sposób nieuzasadniony z innym zamówieniem.

Pierwszym kryterium jest tożsamość przedmiotowa, związana z podobieństwem funkcji technicznych i gospodarczych danego zamówienia. Innymi słowy, jeżeli kilka usług, dostaw czy robót budowlanych służy temu samemu celowi, a ich specyfika techniczna bądź gospodarcza jest zbliżona, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że powinny zostać potraktowane jako jeden przedmiot zamówienia.

Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest tożsamość podmiotowa. Odnosi się ona do możliwości realizacji danego zamówienia przez jednego wykonawcę i wynika z PZP – szacowanie wartości zamówienia zawsze opiera się na stosownych przepisach. Jeżeli kilka zakresów prac lub dostaw mogłoby zostać sprawnie zrealizowanych przez tę samą firmę, to należy mieć na uwadzę, czy ich rozdzielenie na osobne postępowania nie jest sztucznym dzieleniem zamówienia.

Ostatnim bardzo ważnym kryterium jest tożsamość czasowa. Chodzi tutaj o udzielenie zamówień w zbliżonym przedziale czasowym, w znanej zamawiającemu perspektywie. Jeżeli wiadomo, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy instytucja będzie potrzebowała podobnych usług lub dostaw, planowanie ich łącznie może zapobiec niepożądanemu dzieleniu zamówienia i jednocześnie ułatwić zarządzanie całym procesem.

W celu zwiększenia przejrzystości postępowań i ochrony przed ewentualnymi naruszeniami należy w sposób prawidłowy oszacować wartość zamówienia publicznego. Wspomniane podejście pozytywnie wpływa na przyszłą współpracę zamawiającego i wykonawcy, pozwala też w jasny sposób określić jej warunki. Eksperci Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER z przyjemnością przekażą Ci swoją wiedzę z zakresu zamówień publicznych na szkoleniach, które organizowane są zarówno stacjonarnie, jak i w systemie online.

Polecane artykuły

Prawidłowa dokumentacja realizacji zamówienia publicznego

Zastanawiasz się, jaka powinna być dokumentacja zamówień publicznych, by móc uniknąć nieporozumień, stresu i problemów przy rozliczeniach? To temat, który wielu wykonawców odkłada na...
Jak skutecznie aplikować przy zamówieniach publicznych z funduszy unijnych?

Dotacje unijne a zamówienia publiczne – zastanawiasz się co zrobić, aby Twoja oferta do zamówienia publicznego finansowanego ze środków unijnych spotkała się z pozytywnym rozpatrzeniem?...
Czym jest zasada uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych?

Potrzebujesz jasnego wyjaśnienia, czym jest zasada uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych? Jeżeli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Z poniższego tekstu dowiesz się, jak...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

21-23 maja | Poznań, Wrocław lub Online
09-11 czerwca | Warszawa, Kraków lub Online
07-09 lipca | Gdańsk, Katowice lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

22-23 maja | Warszawa lub Online
09-10 czerwca | Gdańsk lub Online
10-11 lipca | Wrocław lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

29-30 maja | Warszawa, Kraków lub Online
12-13 czerwca | Gdańsk, Wrocław lub Online
10-11 lipca | Warszawa, Gdańsk, Katowice lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 maja | Warszawa lub Online
16-17 czerwca | Kraków lub Online
14-15 lipca | Katowice lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

22-23 maja | Wrocław lub Online
12-13 czerwca | Gdańsk, Warszawa lub Online
03-04 lipca | Poznań lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

20 maja 2025 r. do 23 maja 2025 r. | Zakopane lub Online
01 lipca 2025 r. do 04 lipca 2025 r. | Zakopane lub Online
16 września 2025 r. do 19 września 2025 r. | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

22-23 maja | Warszawa lub Online
26-27 czerwca | Kraków lub Online
28-29 lipca | Wrocław lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2025 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł