Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Co zrobić, by zostać księgową?

Co zrobić, by zostać księgową?

Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i dlaczego szkolenie na księgową to najszybszy sposób na zdobycie podstawowych umiejętności lub uzupełnienie już posiadanej wiedzy.

Na czym polega praca księgowej?

Na czym polega księgowość? Czy księgowość jest trudna? To częste pytania zadawane przez osoby, które myślą o takiej ścieżce kariery. Do najważniejszych obowiązków osób pracujących na stanowisku księgowego należy prowadzenie i nadzór nad księgami rachunkowymi firmy. W zakres obowiązków księgowej wchodzi m.in.: opracowywanie planu kont, prowadzenie ewidencji przychodów dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego, prowadzenie rozliczeń rocznych, sporządzanie deklaracji (np. CIT i PIT) czy prowadzenie ewidencji środków trwałych. Aby księgowa mogła realizować swoje zadania, ma ona wgląd do wszystkich transakcji finansowych wykonywanych przez firmę i zawieranych przez nią umów (np. kredytowych).

Do zadań osób pracujących na stanowisku księgowego należy też kontakt z urzędami, w tym przede wszystkim urzędem skarbowym czy ZUS. Osobom, które dopiero zamierzają założyć działalność gospodarczą, księgowa pomaga w wypełnieniu i złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Na rynku pracują też księgowi, którzy specjalizują się w rejestracji i obsłudze księgowej spółek – prowadzą tzw. pełną księgowość.

Ile zarabia księgowa? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć – inaczej wynagradzani są księgowi zatrudnieni bezpośrednio w firmach, a inaczej księgowi pracujący w biurach rachunkowych. Ogromne znaczenie ma też doświadczenie. Osoby, które dopiero zaczynają karierę w tym zawodzie, mogą liczyć na pensję w wysokości ok. 2000 zł netto. Z kolei wynagrodzenie głównego księgowego może przekroczyć nawet 6000 zł.

Jakie kompetencje powinna mieć osoba pracująca w biurze rachunkowym?

Dokładność, komunikatywność, odporność na stres i do tego umiejętność organizacji własnej pracy – to tylko kilka cech pożądanych u każdej księgowej. Dziś jednak praca księgowej nie polega na skrupulatnym podliczaniu kolumn czy wprowadzaniu do systemów księgowych kwot z faktur. Dzięki coraz szerszemu wykorzystaniu technologii mówi się o zjawisku intelektualizacji tego zawodu.

Na czym współcześnie polega księgowość? Od księgowego coraz częściej wymaga się znajomości nie tylko ustaw o PIT czy VAT, ale również umiejętności czytania umów (np. leasingowych), obsługi start-upów czy księgowania operacji finansowych, które występują przy współpracy z podmiotami zagranicznymi. Do tego dochodzi konieczność biegłego wykorzystania nowoczesnego oprogramowania do księgowości. W ostatnich latach wyraźnie widoczny jest trend odchodzenia od dokumentacji papierowej w księgowości na rzecz formy cyfrowej. Księgowa musi potrafić odnaleźć się w tym środowisku.

O pracy na stanowisku księgowego na pewno nie można powiedzieć, że jest nudna. Przepisy prawa (m.in. podatkowego) zmieniają się bardzo często, a to powoduje, że księgowa musi na bieżąco uzupełniać wiedzę. To z kolei oznacza konieczność ciągłego dokształcania się, np. poprzez branie udziału w szkoleniach, kursach czy praktycznych warsztatach. W rezultacie praca w księgowości jest pełna wyzwań i wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji.

 

Dlaczego warto wybrać szkolenie z podstaw rachunkowości?

Jest kilka ścieżek, które pozwalają zdobyć wykształcenie niezbędne na stanowisku księgowego. Ukończenie technikum ekonomicznego czy studiów na kierunku finanse i rachunkowość daje solidne podwaliny teoretyczne. Jednak teoria to nie wszystko – pozostaje jeszcze praktyka. Tej z reguły brakuje nawet absolwentom uczelni, gdyż szkolne czy studenckie praktyki to często za mało, aby zdobyć pracę na stanowisku księgowego. Z pomocą przychodzą praktyczne kursy.

Z myślą o osobach chcących się przekwalifikować, zaktualizować czy rozszerzyć wiedzę teoretyczną o zagadnienia praktyczne, organizujemy Szkolenie Podstawy rachunkowości z uwzględnieniem najnowszych zmian – 2-dniowe warsztaty praktyczne. Nasze szkolenie ma charakter warsztatów – po krótkim wprowadzeniu trener koncentruje się na omówieniu m.in. następujących zagadnień:

  • składniki majątku przedsiębiorstwa,

  • środki trwałe oraz wartości prawne i niematerialne,

  • majątek obrotowy, kapitały własne, kapitały obce.

Organizowane przez naszą firmę szkolenie na księgową oferuje wiedzę zgodną z aktualnym stanem prawnym, która jest przekazywana w przystępnej formule. To doskonałe podwaliny dla osób zainteresowanych pracą w księgowości. W tym zawodzie aktywność i samodzielne zdobywanie wiedzy jest doceniane, również finansowo. Warto więc skorzystać z odpowiedniego szkolenia i zadbać o swoje kwalifikacje!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł