Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!


Od 19 września 2020 r. obowiązują zmiany w prawie budowlanym. Zostały one wprowadzone ustawą z 13 lutego 2020 r. Głównym celem powstania nowych regulacji w prawie budowlanym jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami, które już obowiązują.

Prawo budowlane nowelizacja 2020 r. – nowy podział projektu budowlanego.

Aby usprawnić proces inwestycyjno-budowlany od 19 września 2020 r. obowiązuje nowy podział projektu budowlanego. Zgodnie z założeniami nowelizacji projekt budowlany nie jest już jednolitym dokumentem – został podzielony na:
  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu – obejmuje on m.in. określenie granic działki lub terenu, usytuowanie obiektów budowlanych, sposób odprowadzenia ścieków i układ komunikacyjny.
  • Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera informacje o zamierzonym sposobie użytkowania obiektów budowlanych, ich parametry techniczne oraz informacje o wyposażeniu technicznym.
  • Projekt techniczny – dotyczy on m.in. projektowanych rozwiązań konstrukcyjnych obiektów i charakterystyki energetycznej budynku.
Wprowadzenie podziału ma korzystnie wpłynąć na realizację procedur. Wymieniony wyżej projekt techniczny należy złożyć dopiero na etapie uzyskiwania decyzji pozwolenia na użytkowanie.Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo budowlane obejmuje również legalizację samowoli budowlanych. W przypadku samowoli budowlanych, od zakończenia budowy, których upłynęło co najmniej 20 lat, od 19 września 2020 r. stosuje się uproszczone postępowanie legalizacyjne – jest to drugie postępowanie legalizacyjne obok już stosowanego.

W przypadku uproszczonego postępowania legalizacyjnego urzędnicy nie weryfikują zgodności obiektu budowlanego z planem miejscowym. Właściciel samowoli budowlanej nie musi się też obawiać opłat legalizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że uproszczonego postępowania legalizacyjnego nie można wszcząć, jeżeli przed datą wejścia w życie nowych przepisów urzędnicy wydali nakaz rozbiórki.

Więcej informacji o legalizacji samowoli budowlanych na nowych zasadach poznasz na szkoleniach organizowanych przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER. Z listą szkoleń, które odbędą się w najbliższym czasie, możesz zapoznać się tutaj: Szkolenia Prawo Budowlane – Nowelizacja 2020.

Co jeszcze zmieniło się w prawie budowlanym – nowelizacja 2020

Nowelizacja prawa budowlanego w 2020 r. nie odnosi się wyłącznie do nowego podziału projektu budowlanego czy legalizacji samowoli budowlanych – zmian jest znacznie więcej. Od 19 września 2020 r. na nowych zasadach odbywa się też:
  • Uzyskiwanie zgód na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych – aktualnie organ administracji architektoniczno-budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę.
  • Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie – po zmianie przepisów decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie nie można unieważnić, jeżeli od jej ogłoszenia (doręczenia) upłynęło 5 lat.
  • Wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowie – dotychczas decyzja ta była wydawana na podstawie wzoru, który często się zmieniał; aktualnie organy administracji architektoniczno-budowlanej nie są już związane wzorem, a jedynie przepisami.
Nowe regulacje dotyczą również ubiegania się o uprawnienia budowlane. Po zmianie przepisów osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane muszą złożyć stosowny wniosek. Z kolei izby samorządu zawodowego będą przeprowadzać egzamin co najmniej dwa razy w roku.Szkolenie z prawa budowlanego 2020 r. – usystematyzuj wiedzę


Wprowadzone w prawie budowlanym zmiany dotyczą wielu kwestii. Dla osób, które na co dzień stosują w pracy przepisy ustawy prawo budowlane, oznacza to konieczność uzupełnienia swojej wiedzy. Z myślą o nich przygotowaliśmy szkolenie z prawa budowlanego pod tytułem „Prawo budowlane – nowelizacja 2020 certyfikowane szkolenie online”. Jest ono dedykowane również pracownikom organów administracji publicznej i osobom odpowiedzialnym za eksploatację obiektów budowlanych.

Dostępne w naszej ofercie kursy z prawa budowlanego prowadzone są przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i dużą wiedzą w zakresie prawa budowlanego. Każde szkolenie zostało przygotowane w taki sposób, aby jego uczestnicy mogli uzupełnić i usystematyzować posiadane informacje. Stawiamy przy tym na rozwój praktycznych umiejętności – szkolenie z prawa budowlanego obejmuje też naukę stosowania przepisów na co dzień. Dodatkowo uczestnicy mogą wymienić się doświadczeniami i skorzystać z konsultacji z ekspertem w dziedzinie prawa budowlanego.

Poznaj cały programem szkolenia i zarezerwuj miejsce w dogodnym dla siebie terminie!Polecane artykuły

Jak rozwijać swoje kompetencje zawodowe?

Rozwój umiejętności zawodowych jest niezwykle istotny dla osiągnięcia sukcesu. Współczesny świat biznesu zmienia się bardzo dynamicznie, a nowe technologie sprawiają, że poszerzanie...
Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Właściwe zarządzanie zespołami projektowymi ma ogromne znaczenie dla działalności każdej firmy. Odpowiednie podejście do tego zagadnienia może w bezpośredni sposób przełożyć się na...
Techniki negocjacyjne i osiąganie kompromisu

Negocjacje stanowią integralną część działalności biznesowej, umożliwiając osiąganie porozumień, zawieranie umów oraz rozwiązywanie konfliktów. Jednakże ich odpowiednie prowadzenie...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

10-12 czerwca | Warszawa, Wrocław lub Online
08-10 lipca | Poznań, Kraków lub Online
28-30 sierpnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

13-14 czerwca | Kraków, Poznań lub Online
01-02 lipca | Warszawa, Wrocław lub Online
26-27 sierpnia | Gdańsk, Poznań lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

27-28 maja | Warszawa, Kraków lub Online
17-18 czerwca | Gdańsk, Poznań lub Online
11-12 lipca | Warszawa, Kraków lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

27-28 maja | Warszawa lub Online
17-18 czerwca | Wrocław lub Online
08-09 lipca | Gdańsk lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

27-28 maja | Kraków lub Online
17-18 czerwca | Poznań, Wrocław lub Online
04-05 lipca | Gdańsk, Warszawa lub Online
Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
08 października do 11 października | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

20-21 maja | Kraków lub Online
24-25 czerwca | Warszawa lub Online
11-12 lipca | Poznań lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł