Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – zobacz, co się zmieniło!


Od 19 września 2020 r. obowiązują zmiany w prawie budowlanym. Zostały one wprowadzone ustawą z 13 lutego 2020 r. Głównym celem powstania nowych regulacji w prawie budowlanym jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami, które już obowiązują.

Prawo budowlane nowelizacja 2020 r. – nowy podział projektu budowlanego.

Aby usprawnić proces inwestycyjno-budowlany od 19 września 2020 r. obowiązuje nowy podział projektu budowlanego. Zgodnie z założeniami nowelizacji projekt budowlany nie jest już jednolitym dokumentem – został podzielony na:
  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu – obejmuje on m.in. określenie granic działki lub terenu, usytuowanie obiektów budowlanych, sposób odprowadzenia ścieków i układ komunikacyjny.
  • Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera informacje o zamierzonym sposobie użytkowania obiektów budowlanych, ich parametry techniczne oraz informacje o wyposażeniu technicznym.
  • Projekt techniczny – dotyczy on m.in. projektowanych rozwiązań konstrukcyjnych obiektów i charakterystyki energetycznej budynku.
Wprowadzenie podziału ma korzystnie wpłynąć na realizację procedur. Wymieniony wyżej projekt techniczny należy złożyć dopiero na etapie uzyskiwania decyzji pozwolenia na użytkowanie.Legalizacja samowoli budowlanych na nowych zasadach

Nowelizacja przepisów ustawy Prawo budowlane obejmuje również legalizację samowoli budowlanych. W przypadku samowoli budowlanych, od zakończenia budowy, których upłynęło co najmniej 20 lat, od 19 września 2020 r. stosuje się uproszczone postępowanie legalizacyjne – jest to drugie postępowanie legalizacyjne obok już stosowanego.

W przypadku uproszczonego postępowania legalizacyjnego urzędnicy nie weryfikują zgodności obiektu budowlanego z planem miejscowym. Właściciel samowoli budowlanej nie musi się też obawiać opłat legalizacyjnych. Warto jednak pamiętać, że uproszczonego postępowania legalizacyjnego nie można wszcząć, jeżeli przed datą wejścia w życie nowych przepisów urzędnicy wydali nakaz rozbiórki.

Więcej informacji o legalizacji samowoli budowlanych na nowych zasadach poznasz na szkoleniach organizowanych przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER. Z listą szkoleń, które odbędą się w najbliższym czasie, możesz zapoznać się tutaj: Szkolenia Prawo Budowlane – Nowelizacja 2020.

Co jeszcze zmieniło się w prawie budowlanym – nowelizacja 2020

Nowelizacja prawa budowlanego w 2020 r. nie odnosi się wyłącznie do nowego podziału projektu budowlanego czy legalizacji samowoli budowlanych – zmian jest znacznie więcej. Od 19 września 2020 r. na nowych zasadach odbywa się też:
  • Uzyskiwanie zgód na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych – aktualnie organ administracji architektoniczno-budowlanej może udzielić zgody na odstępstwo przed zmianą decyzji pozwolenia na budowę.
  • Unieważnienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie – po zmianie przepisów decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowanie nie można unieważnić, jeżeli od jej ogłoszenia (doręczenia) upłynęło 5 lat.
  • Wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowie – dotychczas decyzja ta była wydawana na podstawie wzoru, który często się zmieniał; aktualnie organy administracji architektoniczno-budowlanej nie są już związane wzorem, a jedynie przepisami.
Nowe regulacje dotyczą również ubiegania się o uprawnienia budowlane. Po zmianie przepisów osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane muszą złożyć stosowny wniosek. Z kolei izby samorządu zawodowego będą przeprowadzać egzamin co najmniej dwa razy w roku.Szkolenie z prawa budowlanego 2020 r. – usystematyzuj wiedzę


Wprowadzone w prawie budowlanym zmiany dotyczą wielu kwestii. Dla osób, które na co dzień stosują w pracy przepisy ustawy prawo budowlane, oznacza to konieczność uzupełnienia swojej wiedzy. Z myślą o nich przygotowaliśmy szkolenie z prawa budowlanego pod tytułem „Prawo budowlane – nowelizacja 2020 certyfikowane szkolenie online”. Jest ono dedykowane również pracownikom organów administracji publicznej i osobom odpowiedzialnym za eksploatację obiektów budowlanych.

Dostępne w naszej ofercie kursy z prawa budowlanego prowadzone są przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem i dużą wiedzą w zakresie prawa budowlanego. Każde szkolenie zostało przygotowane w taki sposób, aby jego uczestnicy mogli uzupełnić i usystematyzować posiadane informacje. Stawiamy przy tym na rozwój praktycznych umiejętności – szkolenie z prawa budowlanego obejmuje też naukę stosowania przepisów na co dzień. Dodatkowo uczestnicy mogą wymienić się doświadczeniami i skorzystać z konsultacji z ekspertem w dziedzinie prawa budowlanego.

Poznaj cały programem szkolenia i zarezerwuj miejsce w dogodnym dla siebie terminie!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł