Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Gospodarka odpadami – zobacz, co się zmieniło w 2020 roku!

Gospodarka odpadami – zobacz, co się zmieniło w 2020 roku!

Gospodarka odpadami – zobacz, co się zmieniło w 2020 roku!

Jednym z narzędzi walki z nielegalnymi wysypiskami śmieci, które jednocześnie ma poprawić poziom recyklingu, jest funkcjonująca od niedawna Baza danych o produktach i odpadach oraz gospodarce odpadami. Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością wytwarzasz odpady lub wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach, zyskałeś nowe obowiązki. Szkolenie gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie to sposób, aby poznać wprowadzone zmiany w przepisach i dowiedzieć się, z czym się one wiążą w praktyce.

Na czym polega gospodarka odpadami?

Termin „gospodarka odpadami” jest szeroki. Na czym polega gospodarka odpadami? W myśl obowiązujących aktów prawnych obejmuje ona wytwarzanie odpadów i gospodarowanie nimi (zbieranie, transport, magazynowanie, przetwarzanie, unieszkodliwianie). Współcześnie gospodarka odpadami to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którym stoją wszystkie kraje świata. Rosnąca z roku na rok liczba śmieci stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego względu potrzebne są mechanizmy, które wpłyną pozytywnie na realizację i kontrolę tego procesu.

W Polsce jednym z ważniejszych rozwiązań dotyczących odpadów, które zostało wprowadzone w ostatnich latach, jest rejestr Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). W pierwszej kolejności uruchomiony został Rejestr BDO. Jest to lista podmiotów, które:

  • wytwarzają odpady i mają obowiązek prowadzić ich ewidencję,

  • wprowadzają na rynek m.in. produkty w opakowaniach, opony lub sprzęt elektroniczny,

  • produkują opakowania.

Część firm jest do rejestru BDO wpisywana automatycznie, inne muszą złożyć wniosek. Dla wielu przedsiębiorców ustalenie, czy mają oni obowiązek wnioskować o wpis do BDO, stanowi źródło wątpliwości. Dodatkowo w 2020 r. miały miejsce liczne zmiany dotyczące gospodarowania odpadami – właśnie na nich koncentrują się organizowane przez nas szkolenia gospodarka odpadami.

Szkolenia gospodarka odpadami – regulacje prawne

Podstawowym aktem regulującym zagadnienie gospodarki odpadami jest ustawa o odpadach. To właśnie w niej można znaleźć odpowiedź na zadane już wyżej pytanie (na czym polega gospodarka odpadami?), a także listę obowiązków przedsiębiorców wytwarzających odpady.

Od 2020 r. na przedsiębiorców zostały nałożone nowe obowiązki w związku z uruchomieniem kolejnych modułów BDO, czyli ewidencji odpadów i sprawozdawczości. Z kolei rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 spowodowało, że przedsiębiorcy dostali więcej czasu na przystosowanie się do nowych rozwiązań – stosowne zmiany znalazły się w ustawie określanej mianem tzw. tarczy antykryzysowej. To z kolei powoduje, że wielu przedsiębiorców jest zdezorientowanych.

Organizowane przez nas szkolenia gospodarka odpadami to doskonałe rozwiązanie, aby usystematyzować wiedzę. Poznaj nowe obowiązki podmiotów związane z gospodarką odpadami 2020 – elektroniczny rejestr BDO, ewidencja odpadów i sprawozdawczość. Sprawdź certyfikowane szkolenie online.

Dla kogo jest szkolenie gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie?

Szkolenia gospodarka odpadami dedykowane jest przede wszystkim przedsiębiorcom i pracownikom, którzy w firmie są odpowiedzialni za gospodarowanie odpadami. Z organizowanych przez nas szkoleń skorzystają także specjaliści, którzy w pracy zajmują się kwestiami ochrony środowiska i gospodarką odpadami. Tę drugą grupę osób zachęcamy do zapisania się na szkolenie Gospodarka odpadami w praktyce – Kompendium wiedzy. Certyfikowane szkolenie online, w czasie którego trenerzy prezentują zasady pracy w elektronicznym systemie BDO.

Oferowane przez nas szkolenie gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie pozwoli zrozumieć omawiane zagadnienia również tym osobom, które zastanawiają się, na czym polega gospodarka odpadami lub są zainteresowane tematem gospodarowania odpadami. Ponieważ trenerzy przekazują wiedzę w przystępny sposób, uczestnicy szkolenia nie będą mieli problemu z jej przyswojeniem i późniejszym wykorzystaniem w codziennej pracy.

Szkolenia gospodarka odpadami – szkolenia otwarte i zamknięte

Kursy i szkolenia gospodarka odpadami podsumowują dotychczasowe zmiany w prawie i pomagają kursantom uzupełnić już posiadaną wiedzę o obowiązki, które wejdą w życie w najbliższych miesiącach. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu mogą wybierać wśród zajęć otwartych i zamkniętych. Odbywają się one w różnych miastach Polski – przykładami mogą być Warszawa i Kraków.

Z tematyką gospodarowania odpadami zapoznać można się także w czasie szkoleń odbywających się na odległość. Certyfikowane szkolenia online pozwalają uzupełnić wiedzę w komfortowych warunkach – w biurze lub domu. Taki kurs odbywa się w czasie rzeczywistym, a wizerunki i dane osobowe osób biorących udział w szkoleniu online są należycie chronione. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych szkoleniach, przed zgłoszeniem chęci uczestnictwa możesz zapoznać się z ich szczegółowymi programami.Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

17-19 kwietnia | Wrocław i Online
24-26 maja | Warszawa i Online
05-07 czerwca Wrocław i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
12-13 czerwca Gdańsk i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
12-13 czerwca | Poznań i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł