Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Stres, szybkie tempo życia, multizadaniowość, natłok informacji są czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania. Tak! Zachorowania, ponieważ wypalenie zawodowe kwalifikuje się jako choroba. Można więc mu przeciwdziałać, leczyć i również, co istotne, skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, gdy sytuacja zrobi się poważna. Jak rozpoznać u siebie symptomy wypalenia zawodowego i jak z nimi walczyć?

Co to jest wypalenie zawodowe i kiedy nas dopada?

Nie ma jednoznacznej definicji wypalenia zawodowego, ponieważ składa się na nie kilka czynników. Praca, która nie daje satysfakcji i nie pozwala się rozwijać, konflikty w biurze, presja czasu i nadmiar obowiązków, mobbing ze strony kierownictwa lub współpracowników to najczęstsze przyczyny tego schorzenia. Dotyka ono szczególnie osoby wrażliwe, ale również pracoholików, dla których wykonywanie obowiązków zawodowych jest sensem życia. Wszelkie niepowodzenia po drodze mogą prowadzić do wypalenia zawodowego, a ich kumulacja lub długotrwałe występowanie zwiększa ryzyko jego wystąpienia.

Warto też zauważyć, że w niektórych profesjach ryzyko zachorowania jest zdecydowanie większe. I chociaż w dużej mierze wypalenie zawodowe jest kwestią indywidualną i zależną od cech charakteru, to np. długotrwały i intensywny kontakt z ludźmi może prowadzić do wystąpienia objawów wypalenia. Tę zależność łatwo zauważyć u psychologów, psychiatrów i nauczycieli, którzy na co dzień pracują z innymi osobami i nierzadko zmuszeni są do rozwiązywania konfliktów. Takie otoczenie jest bardzo stresogenne, a permanentny stres zniechęca do pracy.

Wypalenie zawodowe nie pojawia się z dnia na dzień. Rozwija się etapami, więc czasami trudno zauważyć u siebie symptomy. Według badaczy są trzy główne objawy wypalenia zawodowego: wyczerpanie psychiczne, uczucie zniechęcenia do siebie, obowiązków oraz otoczenia i wreszcie umniejszanie własnych dokonań i niższe poczucie wartości.

Kubek i laptop

Co może być przyczyną wypalenia zawodowego?

Warto dokładnie przyjrzeć się przyczyna wypalenia zawodowego, ponieważ tylko właściwe rozpoznanie symptomów pomoże zwalczyć taki stan. W pracy, tak jak i w życiu, bywają lepsze i gorsze momenty, więc słabszy dzień, a nawet tydzień nie jest równoznaczny z wypaleniem zawodowym. Reprymenda od szefa, kłótnia ze współpracownikiem czy niedotrzymanie terminu zadania są z pewnością wydarzeniami obniżającymi nastrój, ale jeśli zdarzają się raz na jakiś czas, to nie muszą prowadzić do wypalenia zawodowego.

Wypalenie pojawia się, gdy nieprzyjemne zdarzenia występują często lub długotrwale. Pojedyncza uwaga od kierownika pozwoli ustrzec się błędów w przyszłości. Jednak długotrwała krytyka może nosić znamiona mobbingu. Podobnie ma się sprawa z konfliktem w pracy lub niewywiązaniem się z obowiązków – jeśli sytuacje się powtarzają i (co ważne) stresują, to z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą one do uczucia wypalenia zawodowego.

Podsumowując – do najczęstszych przyczyn wypalenia zawodowego zalicza się:

- długotrwały stres,

- sytuacje konfliktowe w miejscu pracy,

- nadmiar obowiązków,

- presja czasu,

- brak możliwości rozwoju i awansu,

- pracoholizm.

Skutki wypalenia zawodowego mogą mieć przykre konsekwencje. W końcu praca to 1/3 naszego życia. Warto więc zadbać o to, aby dawała nam satysfakcję. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Laptop z naklejkami

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Zauważyłeś u siebie powyższe symptomy i z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na wypalenie zawodowe? Co robić w takim przypadku? Na szczęście sytuacja nie jest beznadzieja, chociaż na taką może wyglądać. Z wypaleniem zawodowym można walczyć i to skutecznie. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest całkowita zmiana pracy. Dzięki temu zyskuje się możliwość świeżego startu, co w wielu przypadkach jest wystarczającym rozwiązaniem.

Często jednak taka zmiana nie jest możliwa i trzeba sięgnąć po inne środki. Nauka zarządzania czasem, ćwiczenia obniżające poziom stresu, odpowiedni „work-life balance”, czyli umiejętność oddzielenia pracy i życia prywatnego to metody, które systematycznie stosowanie pozwolą zapomnieć o uczuciu zmęczenia i zniechęcenia do własnego zawodu. Jeśli uważasz, że problem dotyczy Ciebie, nie ignoruj symptomów! Postaw na wczesne zmierzenie się z problemem i rozwiązanie sytuacji!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł