Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Kaizen – zaangażuj pracownika

Kaizen – zaangażuj pracownika

Kaizen – zaangażuj pracownika

Japonia od lat plasuje się w czołówce najbardziej rozwiniętych państw świata. Ogromny rozwój technologiczny i produkcyjny tego kraju po II Wojnie Światowej to przede wszystkim efekt odpowiedniego zarządzania poszczególnymi sektorami. Najbardziej znanym modelem zarządzania jest filozofia Kaizen rozpropagowana w Europie w latach 80 ubiegłego wieku przez Masaaki Imai – założyciela Kaizen Institute.

Kaizen – co to jest?

Jak wspomniano wyżej Kaizen to filozofia zarządzania firmą, chociaż zawarte w niej metody można z powodzeniem zastosować również w życiu prywatnym. W dosłownym tłumaczeniu Kaizen to „dobra zmiana”. Jednak żeby zmiana była dobra, to musi być skuteczna i trwała, a jej efekty powinny przynieść zysk lub poprawę ogólnej sytuacji. Zauważenie problemów lub niedociągnięć w sposobie zarządzania przedsiębiorstwem to jedno, ale prawdziwą sztuką jest umiejętne ich rozwiązywanie.

Kaizen to także „metoda małych kroków”, ponieważ uczy wprowadzania zmian stopniowo. Ludzie zdecydowanie przeceniają nagłe zrywy mające przynosić natychmiastowe efekty, a doświadczenie i historia pokazują przecież, że to właśnie zmiany rozłożone w czasie przynoszą znacznie większe korzyści. Można to porównać do zajęć sportowych – muskulaturę i dobrą kondycję dają tylko systematyczne i zrównoważone ćwiczenia. Z kolei zbyt intensywny wysiłek może skutkować kontuzją i przeciążeniem organizmu.

Jak wprowadzić Kaizen w życie?

Wprowadzanie filozofii Kaizen w życie firmy powinno odbywać się zgodnie z jej zasadami, czyli powoli, ale systematycznie. Poza tym bardzo ważne jest zaangażowanie wszystkich pracowników, bez względu na ich stanowisko oraz staż pracy. Często to właśnie pracownicy na najniższych szczeblach najlepiej wiedzą, jakie zmiany usprawnią proces ich pracy. Ponadto zachęcenie pracowników do wyrażania swoich opinii i przedstawiania pomysłów, pozwala im łatwiej znosić zmiany, ponieważ czują, że są również za nie odpowiedzialni.

Filozofię Kaizen można wprowadzać w każdych warunkach i nie ma większego znaczenia specyfika danej branży. Każda firma produkcyjna lub usługowa musi podążać z duchem czasu. Mówi się, że kto się nie rozwija i stoi w miejscu, ten się cofa, gdyż świat pędzi nieubłaganie naprzód. Dlatego należy zawsze trzymać rękę na pulsie, gdyż nadrabianie ewentualnych zaległości i próba dogonienia konkurencji, będzie praco i czasochłonna oraz kosztowna.

Obraz

Zmiany – czemu stawiamy im opór?

Niechęć do zmian wynika z ludzkiej natury. Kojarzą się one z wysiłkiem, utratą bezpieczeństwa oraz zachwianiem równowagi i ustalonego wcześniej porządku. Szczególnie duże i nagłe zmiany budzą negatywne emocje: niepokój, złość, a nawet sprzeciw. Pracownik, któremu siłą narzuci się zmianę sposobu pracy lub jej warunków, może sabotować swoje obowiązki i wykonywać je mniej dokładniej, a to jest równoznaczne ze stratą finansową dla firmy.

Zmiany to także nauka i porzucanie starych przyzwyczajeń, a to wiąże się ze stresem. Z kolei stres to kortyzol, który w dużym natężeniu działa wręcz paraliżująco na człowieka i zniechęca do pracy. Każda zmiana to wyjście z tzw. „strefy komfortu”, a przekraczanie tej umownej linii nigdy nie jest przyjemne. Dlatego lepiej dokonywać zmian małymi krokami, niż zmuszać innych do skoku na głęboką wodę.

Biurko

Kaizen – dlaczego warto?

Zmiany są nieuniknione, a uparte trzymanie się raz obranej ścieżki jest po prostu nieopłacalne. W szybko zmieniającym się społeczeństwie trzeba umieć dostosować się do nowych okoliczności. Proces ten może być praktycznie bezbolesny, jeśli tylko zdecydujemy się mu poddać. Metoda małych kroków pozwala dostosować tempo zmian do otaczającego nas świata, a stałe i drobne poprawki wprowadzane na bieżąco pozwolą utrzymać rozwój firmy na właściwym kursie.

Kaizen umiejętnie integruje pracowników, gdyż ułatwia wymianę poglądów i sprawia, że zatrudnione osoby utożsamiają się z misją przedsiębiorstwa. W dłuższej perspektywie czasu ma to ogromne znaczenie, ponieważ scala firmę i zapewnia jej lojalnych podwładnych.Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł