Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog „(…) nowi ludzie, jeśli są otwarci, dają mnóstwo pozytywnej energii zarówno uczestnikom, jak i prowadzącemu”.

„(…) nowi ludzie, jeśli są otwarci, dają mnóstwo pozytywnej energii zarówno uczestnikom, jak i prowadzącemu”.

„(…) nowi ludzie, jeśli są otwarci, dają mnóstwo pozytywnej energii zarówno uczestnikom, jak i prowadzącemu”.

W lipcu specjalistą, z którym przeprowadziliśmy wywiad, był Pan Grzegorz Dudczak – trener w Centrum Szkoleniowym Semper, zajmujący się szkoleniami zakresu prawa cywilnego i gospodarczego. Opowiedział nam o swojej pracy i tym, co przynosi mu największą satysfakcję.

1. Jakimi szkoleniami zajmuje się Pan w SEMPER?

  • Windykacja należności w ujęciu prawnym (postępowanie sądowe, zabezpieczające i egzekucyjne).
  • Tworzenie, negocjowanie i zabezpieczanie umów w obrocie gospodarczym.
  • Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych.
  • Kodeks postępowania administracyjnego i jego nowelizacja.

2. Kim najczęściej są uczestnicy Pańskich szkoleń?

Uczestnikami są na ogół pracownicy większych firm oraz urzędów i instytucji państwowych. Co do cech charakterologicznych, to trudno wysnuć jakąś prawidłowość. Są to osoby najróżniejsze w zakresie wykształcenia, wiedzy, zainteresowania tematem szkolenia i podejścia do swojej pracy. Przeważają jednak osoby zaangażowane w to, co robią i chcące się uczyć, zadawać pytania i brać czynny udział w szkoleniu. Z reguły im mniejsza firma, tym bardziej zmotywowany pracownik.

Jeśli chodzi o główny obszar mojej zawodowej i szkoleniowej aktywności tj. szeroko pojęte prawo cywilne i gospodarcze, to są osoby bardzo świadome tzn. wiedzą, czego oczekują od szkolenia i trenera oraz potrafią to egzekwować. Chcą wynieść ze szkolenia jak najwięcej.

Widać, że uczestnicy mają wcześniejsze doświadczenia ze szkoleniami, które nie były specjalnie dopracowane pod względem merytorycznym i  organizacyjnym. Dlatego za każdym razem, kiedy orientują się, że tym razem tak nie będzie, to  atmosfera się rozluźnia, pojawia się humor i pozytywne emocje, które sprawiają, że jesteśmy w stanie ze sobą przepracować 8 godzin zegarowych, a nie jest to mało, ani dla uczestników, ani dla trenera.


3. Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?

Spotykać innych ludzi z ich doświadczeniami, problemami i indywidualnym sposobem patrzenia na poszczególne kwestie. Nowi ludzie, jeśli są otwarci, dają mnóstwo pozytywnej energii zarówno uczestnikom, jak i prowadzącemu.

4. A co z trudnościami w pracy szkoleniowca?

Osoby pasywne, zakompleksione, negatywnie nastawione do świata i ludzi, to duża trudność i duże wyzwanie. Wielogodzinne, kilkudniowe szkolenia są dość wyczerpujące fizycznie, a do tego trzeba jeszcze dojechać na miejsce i wrócić.


5. Co daje Panu największą satysfakcję w pracy jako szkoleniowiec?

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz rozwiązywanie problemów, z którymi uczestnicy spotykają się w codziennej pracy.

6. W jaki sposób przekazuje Pan swoim słuchaczom „skomplikowaną” wiedzę z zakresu prawa w interesujący sposób?

Materiały multimedialne (prezentacja) to podstawa. Przykłady, kazusy, testy i zadania aktywizują słuchaczy i ułatwiają im zrozumienie skomplikowanych zagadnień. Pomocne jest posługiwanie się przykładami "z życia wziętymi", najlepiej jak pochodzą one od samych uczestników.

7. Jakie powinno być idealne szkolenie?

1. Przygotowany, wyspany trener.
2. Atrakcyjne wizualnie i treściowo - materiały szkoleniowe.
3. Aktywni uczestnicy, posiadający pewną wiedzę z zakresu objętego szkoleniem. 


8. Jakie cechy charakteru, według Pana, powinien posiadać dobry szkoleniowiec?

Z całą pewnością powinien być otwarty i komunikatywny. Mile widziane jest również poczucie humoru, no i oczywiście wiedza z zakresu objętego tematyką szkolenia.

Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł