Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Nowe szkolenie! Marketing terytorialny w praktyce, czyli dowiedz się, jak promować swój region i przyciągać turystów

Nowe szkolenie! Marketing terytorialny w praktyce, czyli dowiedz się, jak promować swój region i przyciągać turystów

Nowe szkolenie! Marketing terytorialny w praktyce, czyli dowiedz się, jak promować swój region i przyciągać turystów

Na atrakcyjność regionu czy miasta wpływa wiele czynników. Włodarze miast nieprzypadkowo przywiązują coraz większą wagę do marketingu w zarządzaniu ich rozwojem. Korzystając z różnych działań promocyjnych, możliwe jest zwiększenie zadowolenia obecnych mieszkańców (którzy są najlepszymi ambasadorami miejscowości), przyciągnięcie nowych, studentów czy wreszcie inwestorów, którzy dysponują funduszami.

Aby marketing terytorialny był skuteczny, nie wystarczy opracować logo, uruchomić stronę internetową miasta czy wydrukować i dystrybuować ulotki. Potrzebna jest spójna i konsekwentnie realizowana strategia. Samorządy w Polsce wciąż uczą się, jak przykuwać uwagę.

Co to jest marketing terytorialny?

Nie istnieje jedna definicja marketingu terytorialnego. Upraszczając, można powiedzieć, że istota marketingu terytorialnego polega na podejmowaniu przez samorząd terytorialny działań, które z jednej strony prowadzą do zaspokojenia potrzeb mieszkańców, a z drugiej promują region wśród turystów i inwestorów. Mądrze wykorzystywany marketing terytorialny pozwala m.in. zwiększyć rozpoznawalność regionu.

Osoby, które z marketingiem terytorialnym mają styczność po raz pierwszy, mogą być zdezorientowane stosowanym nazewnictwem. Współcześnie wydziela się:

  • marketing miast (marketing miejski) – działania marketingowe prowadzą często same miasta, np. Warszawa, Kraków czy Gdańsk,

  • marketing komunalny – odnosi się do marketingu wykorzystywanego przez gminy,

  • marketing lokalny – obejmuje marketing prowadzony przez powiaty i gminy,

  • marketing regionalny – najczęściej dotyczy marketingu prowadzonego dla województwa,

  • marketing terytorialny – dotyczy obszaru każdego rodzaju, a przynależność administracyjna nie ma żadnego znaczenia.

Cechy marketingu terytorialnego

Marketing terytorialny, marketing regionalny czy marketing miejski mają wiele podobieństw z marketingiem wykorzystywanym przez firmy. Celem samorządu, podobnie jak przedsiębiorcy, jest zwiększenie efektywności. Wszystkie podejmowane działania mają też na celu zaspokojenie potrzeb klientów (mieszkańców). Dodatkowo samorządy również muszą zmagać się z konkurencją – innymi samorządami, które również prowadzą różne działania w ramach marketingu terytorialnego.

Mimo tych wielu wspólnych cech, marketing terytorialny pod wieloma względami różni się jednak od marketingu stosowanego w biznesie. Różnice są widoczne w zakresie określania grupy docelowej – samorząd nie zawsze może koncentrować się wyłącznie na jednej grupie odbiorców. Wystąpić mogą też ograniczenia w zakresie stosowanych narzędzi. Wreszcie podejmowane przez samorząd działania nie mają celu wyłącznie biznesowego – głównym priorytetem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców.

Jakie działania prowadzi się w ramach marketingu terytorialnego?

Mimo że nie istnieje jedna definicja marketingu terytorialnego, to jednostki samorządu terytorialnego wykorzystują podobne narzędzia, by skutecznie zarządzać realizowanymi strategiami. Z roku na rok samorządy są coraz skuteczniejsze w tworzeniu zapadających w pamięć akcji marketingowych. Wśród działań, które cieszą się największą popularnością, wskazać należy:

  • City placement – korzystają z niego zarówno mniejsze, jak i największe miasta. Pojawianie się miast w filmach czy serialach wzbudza emocje, sprawia, że miasto dobrze się kojarzy, a jednocześnie nie jest to agresywna forma reklamy. Z tej formy promocji skorzystały m.in. Toruń (serial „Lekarze”), Wrocław (serial „Pierwsza miłość”) i Sandomierz (serial „Ojciec Mateusz”);

  • Eventy – miasta chętnie organizują eventy. Z jednej strony są one ciekawym wydarzeniem, w którym udział mogą wziąć mieszkańcy. Z drugiej przyciągają do miasta turystów lub biznesmenów. Przykładowe, cyklicznie organizowane przez polskie miasta eventy to m.in. Europejski Kongres Gospodarczy odbywający się w Katowicach, Jarmark Świętego Dominika organizowany w Gdańsku, czy Winobranie mające miejsce w Zielonej Górze.

  • Promocję w internecie – samorządy doceniają potencjał internetu. Działania w sieci nie ograniczają się jednak wyłącznie do prowadzenia strony internetowej. Miasta stawiają na komunikację w mediach społecznościowych. Niektóre też współpracują z influencerami, którzy skutecznie docierają do tysięcy użytkowników i mogą zaciekawić ich danym obszarem.

Chcesz wykorzystać marketing terytorialny do promocji miasta, gminy lub regionu? Oferta firmy Semper została wzbogacona o szkolenie z marketingu terytorialnego. Jest ono skierowane do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i pracowników departamentów promocji miast, którzy chcą umiejętnie budować wizerunek miasta lub regionu. Dowiedz się więcej o organizowanych przez nas dwudniowych warsztatach w Warszawie – poznaj skuteczne działania, dzięki którym o Twoim mieście lub regionie będzie głośno!
Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

26-28 lutego | Warszawa, Wrocław lub Online
20-22 marca | Kraków, Poznań lub Online
24-26 kwietnia | Warszawa, Gdańsk lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

19-20 lutego | Warszawa lub Online
18-19 marca | Kraków, Poznań lub Online
25-26 kwietnia | Wrocław lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

26-27 lutego | Wrocław, Gdańsk, Olsztyn lub Online
21-22 marca | Warszawa, Poznań, Kraków lub Online
22-23 kwietnia | Gdańsk, Wrocław lub Online
Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

29 lutego - 01 marca | Warszawa, Kraków lub Online
18-19 marca | Gdańsk, Wrocław lub Online
25-26 kwietnia | Warszawa lub Online

Prawo zamówień publicznych w praktyce - Kompendium obowiązujących przepisów - 3-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem. Elektronizacja zamówień publicznych i nowa ustawa PZP. (Noclegi i wyżywienie w cenie szkolenia).

16 kwietnia do 19 kwietnia 2024| Zakopane lub Online
11 czerwca do 14 czerwca 2024 | Zakopane lub Online
27 sierpnia do 30 sierpnia 2024 | Zakopane lub Online
Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

22-23 lutego | Kraków, Poznań lub Online
18-19 marca | Warszawa, Wrocław lub Online
18-19 kwietnia | Gdańsk lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2024 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł