Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Jak umiejętnie zarządzać projektami?

Jak umiejętnie zarządzać projektami?

Jak umiejętnie zarządzać projektami?
W dzisiejszych czasach słowo ,,projekt” stało się jednym z częściej używanych słów w kontekście funkcjonowania firm, instytucji czy też różnego rodzaju organizacji. Mnóstwo firm organizuje projekty szkoleniowe, IT, inwestycyjne, ale to wciąż nie wszystkie dostępne możliwości. Bez względu jednak na rodzaj projektu, jego cel oraz założenia, zawsze tak samo ważne jest umiejętne nim zarządzanie. W jaki sposób zarządzać projektami, by skutecznie realizować zamierzony plan rozwoju firmy?

Skuteczny project management

Spróbuj wyobrazić sobie realizację jakiegokolwiek projektu, jakiejkolwiek koncepcji, bez osoby, która umiejętnie nimi pokieruje. Przy natłoku zadań i obowiązków, często w wykonywaną pracę wkrada się chaos. Zawsze potrzebny jest więc ktoś, kto stworzy odpowiedni plan działania, wyznaczy cele i obowiązki. Każdy projekt powinien być więc uporządkowany, a przy tym dostosowany do możliwości zespołu. Wszystko to prowadzi do jednego wniosku – celem wdrożenia oraz skutecznego prowadzenia jakiegokolwiek projektu, niezbędne jest zarówno zgromadzenie potrzebnego zespołu, jak i umiejętne nim kierowanie.

Kluczową w każdym projekcie osobą jest więc project manager. Ten powinien nie tylko posiadać potrzebną wiedzę i doświadczenie, ale i autorytet. Dobry project manager odpowie też za dobór najlepszego zespołu – doświadczonego, kompetentnego oraz w pełni profesjonalnego. Idźmy dalej – dobry project manager zadba również o potrzebne narzędzia, które wykorzysta do pracy nad projektem. Przede wszystkim zaś jednak będzie czuwał nad powodzeniem całego projektu – zatroszczy się o realizację wytyczonych zadań, pokona ewentualne trudności, rozwiąże problemy. Szczególnie zadba też o odpowiednią komunikację wewnątrz zespołu, bez której żaden projekt nie odniesie realnego sukcesu.

Od czego zacząć zarządzanie projektem?

Każdy projekt warto zacząć od określenia jego celu oraz zakresu. Musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy poprzez niego osiągnąć, jaki efekt uzyskać. Konieczne jest także określenie dostępnych zasobów – tego, iloma ludźmi dysponujemy, jakiego będziemy potrzebowali sprzętu, ilu pieniędzy do dyspozycji (lub będziemy musieli po prostu rozdysponować budżet, który został nam przydzielony odgórnie).

Kolejnym krokiem będzie ustalenie najważniejszych założeń projektu oraz stworzenie ich chronologicznego porządku. Nasz plan będzie musiał też zawierać najważniejsze założenia projektu, z uwzględnieniem mniejszych celów, które zawarte zostaną w ich obrębie. Będziemy musieli też dopasować plan do terminów, dzięki czemu odpowiednio zorganizujemy naszą pracę.

Następnym etapem będzie dobór odpowiedniego zespołu – kryteria jego doboru powinny wynikać z rodzaju zadań, które mamy zamiar przydzielić. Musimy kierować się przede wszystkim kompetencjami potencjalnych kandydatów, ale i umiejętnościami miękkimi – bez tych ciężko będzie nam osiągnąć komunikacyjny sukces.

Kiedy już zaczniemy pracować nad projektem, konieczne będzie nieustanne monitorowanie postępów oraz jednoczesne informowanie o nich. Pochwały dla naszych współpracowników mogą okazać się dobrym źródłem motywacji – pozytywnie wpłyną nie tylko na wydajność, ale i zaangażowanie. Niezbędne będzie też prowadzenie notatek, zapisywanie zmian, bieżące korygowanie rozkładu projektu. Musimy być przygotowani na zmiany – szczególnie wtedy, kiedy napotkamy na swojej drodze trudności. Nie zrażajmy się – raczej podchodźmy do napotykanych niepowodzeń z myślą, że każdą przeszkodę będziemy w stanie pokonać – szczególnie dysponując tak dużym wsparciem, jakie zapewni nam dobry, kompetentny zespół.

Szkolenia dla początkujących

Jeśli jednak podchodzimy do realizacji projektu po raz pierwszy – często takie wskazówki mogą okazać się niewystarczające. Realizacja projektu w każdej branży wymaga profesjonalnego podejścia oraz zaangażowania całego zespołu. Ktoś, kto będzie kierował zespołem po raz pierwszy, może spotkać się z trudnościami już na samym początku. Początkujące osoby często nie wiedzą choćby na co zwracać uwagę dokonując wyboru członków zespołu projektowego. Wskutek braku doświadczeń, nie potrafią też często poradzić sobie z późniejszymi problemami – tak zwanymi ,,wąskimi gardłami”, czyli słabymi miejscami w projekcie.

Szczególnie początkującym osobom poleca się więc udział w specjalnych szkoleniach. Te umożliwiają kontakt z trenerem - praktykiem, realizującym szkolenia w oparciu o własne doświadczenia, a także sytuacje, z którymi uczestnicy spotykają się w swojej praktyce zawodowej. Dzięki temu łatwiej im zaplanować i przygotować projekt, umiejętnie dobrać zespół projektowy, a następnie konsekwentnie realizować zamierzone cele. Jeśli więc chcecie samodzielnie podejść do swojego pierwszego projektu bądź po prostu prowadzić projekty jeszcze lepiej niż dotychczas - koniecznie sprawdźcie tę ofertę szkoleniową:
www.szkolenia-semper.pl/component/trainings/details/zarzadzanie-projektami-i-kierowanie-zespolem-projektowym-od-dzialan-indywidualnych-do-zespolowych-2-dniowe-inspirujace-warsztaty-praktyczne-i-symulacje,295.html
 Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

17-19 kwietnia | Wrocław i Online
24-26 maja | Warszawa i Online
05-07 czerwca Wrocław i Online

Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
12-13 czerwca Gdańsk i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
12-13 czerwca | Poznań i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł