Porzucając angielską terminologię powiemy po prostu kierownik lub zarządzający projektem. Najkrócej rzecz ujmując to specjalista wszelkiej dziedziny, odpowiedzialny za nadzorowanie wyznaczonych projektów w firmie. By lepiej zobrazować rolę project managera na myśl przychodzi stwierdzenie „serce i mózg projektu”. Sprawne poprowadzenie od początku do końca kluczowych dla organizacji projektów, nieprzekroczenie deadlinu – to zaledwie niewielka część obowiązków ciążących na kierowniku projektu.
Project management to dziedzina która jeszcze kilka lat temu niewielu mówiła cokolwiek. Dzisiaj natomiast większość firm (szczególnie z branży B2B) nie byłoby w stanie skutecznie funkcjonować bez posiadania w swoich szeregach profesjonalnych project managerów.
Gdy spytamy byłych lub obecnych project managerów to często spotkamy się z odpowiedzią, że to coś więcej niż zawód. Są i też tacy, którzy nie wahają się porównać swojego zajęcia z pracą nauczyciela, lekarza, strażaka czy policjanta. Praca project managera nie zaczyna się o 8 i nie kończy o 16. Zajęcie to wymaga zaangażowania wszystkich swoich sił, sprawna i terminowa realizacja projektu wymaga bowiem interwencji w krytycznych momentach, szybkie znalezienie i naprawienie problemu.
Skuteczny project manager powinien odznaczać się doskonale rozwiniętymi zdolnościami komunikacji międzyludzkiej. Niemniej ważna jest umiejętność skompletowania dobrze dobranego zespołu projektowego oraz sprawowania funkcji lidera tego zespołu. Wykorzystując całą swoją wiedzę i doświadczenie musi wykorzystywać w sposób maksymalny możliwości zespołu pracowniczego i organizacji, umiejętnie rozporządzając czasem swoim i podwładnych. Podczas realizacji projektu dochodzi często do konfliktów, scysji czy nieporozumień. W takich sytuacjach wkracza project manager – gasi „pożar” lub w zależności od sytuacji danych konflikt twórczo wykorzystuje i egzekwuje u podwładnych kontynuację działań.
Pomóc w uzyskaniu wyżej opisanych kompetencji profesjonalnego menedżera może szkolenie Kompendium Project Managera - Zintegrowane zarządzanie projektami. 5-dniowe warsztaty praktyczne w Zakopanem, proponowane przez Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER.
Co jeszcze przewidują założenia szkolenia?
Program warsztatów został stworzony z myślą o osobach chcących zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie skutecznego organizowania i zarządzania projektami. Cel, jaki przyświeca szkoleniu to zapoznanie uczestników z metodami i technikami skutecznego zarządzania projektami stanowiącymi najlepszy sprawdzian efektywności wykorzystania zasobów, ograniczeń i osiągnięcia zakładanych rezultatów. Trener będzie omawiał zintegrowane podejście do zarządzania projektem czerpiąc inspirację z takich metodyk jak: PMBoK, PRINCE2, AGILE, SCRUM m.in. przy wykorzystaniu: techniki analizy ścieżki krytycznej, techniki opartej na produktach, analizy powiązań logicznych między działaniami, zdarzeniami lub decyzjami.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi szkolenia:
PROGRAM SZKOLENIA
[red. Michał Piszczyk]