Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach

Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach

Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach
Słyszeliście kiedyś o Kaizen? Ta japońska filozofia biznesowa jest dziś ważnym elementem strategii wielu organizacji. Na czym polega Kaizen oraz w jaki sposób przyczynia się do rozwoju osobistego oraz rozwoju firmy? Sprawdźcie.

O początkach filozofii Kaizen

Kaizen, czyli japońska filozofia zarządzania, to koncepcja polegająca na nieustannym ulepszaniu i doskonaleniu, przy zachowaniu jednoczesnej oszczędności. Początki Kaizen sięgają połowy XX wieku i związane są z nazwiskiem japońskiego menedżera Masaaki Imai, znanego później jako ,,Guru Lean”, pioniera i lidera filozofii doskonalenia.

Być może zastanawiacie się, dlaczego Kaizen rozwinęło się akurat w Japonii - nie zaś w Stanach, w których to z reguły rodzą się największe idee i innowacje? Przyczyna tkwi w następstwach II wojny światowej. Po wojnie, życie Japończyków na wyspie wymagało dużych oszczędności. Dostęp do ograniczonych zasobów powodował, że doskonalenie i oszczędność stały się koniecznością i szybko zakorzeniły się w japońskiej kulturze.

Podstawowe zasady Kaizen

Właśnie tak powstała filozofia Kaizen, którą z czasem zaczęto powszechnie wykorzystywać między innymi w sferze biznesu. Kaizen wypracowała potrzebę zaangażowania oraz nieustannego podnoszenia jakości firmy i produktu. Wszystko ma polegać na włączaniu procesu myślenia na każdym etapie działania (zwłaszcza produkcji), dzięki czemu możliwe jest tworzenie kryteriów oceny, zwiększanie efektywności pracy, a w efekcie oszczędność i redukcja kosztów.

Istnieją dwa rodzaje Kaizen – Kaizen przepływu oraz Kaizen procesu. Kaizen przepływu polega na doskonaleniu przepływu materiału i informacji i polega na reorganizacji całego obszaru pracy, a nawet przedsiębiorstwa. Kaizen procesu polega natomiast na usprawnianiu poszczególnych stanowisk pracy drogą wdrażania drobnych usprawnień.

Kaizen w życiu zawodowym i osobistym

Filozofia Kaizen dedykowana jest przede wszystkim firmom, którym zależy na rozsądnej strategii zarządzania, lecz równie dobrze sprawdza się w jednostkowym życiu zawodowym, jak i życiu prywatnym. Najważniejsza jest zasada małych kroków – stopniowe budowanie systemu rozwoju oraz doskonalenie, które ma prowadzić do osiągania trwałych efektów.

Swoje zastosowanie Kaizen znalazła także w życiu codziennym. Jeśli chcemy zapoczątkować zmiany mające prowadzić do rozwoju, powinniśmy zacząć od małych kroków. Po pewnym czasie, nasz umysł przyzwyczajony do podejmowania drobnych, mało wymagających działań, zechce skupiać się na nich dłużej i intensywniej.

Kaizen pozwala także rozwiązywać codzienne, niewielkie problemy i wątpliwości. Jeśli zależy nam na określonej zmianie, możemy zacząć choćby od zadawania sobie prostych pytań (niekoniecznie natychmiast na nie odpowiadając). W ten sposób będziemy przyzwyczajać mózg do myślenia o określonych sprawach.

W filozofii Kaizen najważniejsze jest, by nie odwlekać czasu pomiędzy wypracowaniem danej koncepcji, a wprowadzeniem odpowiedniej zmiany. W myśl Kaizen lepiej jest dokonać niewielkiej zmiany dziś niż wprowadzić wielką zmianę jutro.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat filozofii Kaizen oraz rozwinąć kompetencje metodą małych kroków, sprawdźcie naszą ofertę szkoleniową. Nasi specjaliści przedstawią wam skuteczne metody osiągania coraz lepszych wyników. Zapraszamy!Polecane artykuły

Czego dotyczy instrukcja kancelaryjna? Weź udział w szkoleniu!

Do obowiązków urzędników należy rozpatrywanie wniosków, odpowiadanie na korespondencję przychodzącą i wydawanie rozmaitych zaświadczeń. Praca z dokumentami oraz ich obieg odbywa się na...
Szkolenia stacjonarne w czasie pandemii – wracamy do Was!

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji branży edukacyjnej – również w naszej ofercie pojawiły się szkolenia online. Jednak po miesiącach prowadzenia szkoleń na odległość...
Co zrobić, by zostać księgową?

Chcesz w przyszłości pracować na stanowisku księgowej? Brak kierunkowego wykształcenia wcale nie przekreśla Twojej szansy na dobrą i ciekawą pracę. Sprawdź, na czym polega księgowość i...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

20-21 marca | Warszawa i Online
17-18 kwietnia | Poznań i Online
15-16 maja | Wrocław i Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

16-17 marca | Gdańsk i Online
20-21 kwietnia | Wrocław i Online
18-19 maja | Warszawa i Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł