Znajdź na stronie:
telefon: 61 307 03 03
tel. kom.: 508 393 926
e-mail: info@szkolenia-semper.pl Kontakt
NEWSLETTER

Zapisz się
Organizacja szkoleń Semper Blog Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach

Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach

Filozofia Kaizen, czyli rozwój osobisty w małych krokach
Słyszeliście kiedyś o Kaizen? Ta japońska filozofia biznesowa jest dziś ważnym elementem strategii wielu organizacji. Na czym polega Kaizen oraz w jaki sposób przyczynia się do rozwoju osobistego oraz rozwoju firmy? Sprawdźcie.

O początkach filozofii Kaizen

Kaizen, czyli japońska filozofia zarządzania, to koncepcja polegająca na nieustannym ulepszaniu i doskonaleniu, przy zachowaniu jednoczesnej oszczędności. Początki Kaizen sięgają połowy XX wieku i związane są z nazwiskiem japońskiego menedżera Masaaki Imai, znanego później jako ,,Guru Lean”, pioniera i lidera filozofii doskonalenia.

Być może zastanawiacie się, dlaczego Kaizen rozwinęło się akurat w Japonii - nie zaś w Stanach, w których to z reguły rodzą się największe idee i innowacje? Przyczyna tkwi w następstwach II wojny światowej. Po wojnie, życie Japończyków na wyspie wymagało dużych oszczędności. Dostęp do ograniczonych zasobów powodował, że doskonalenie i oszczędność stały się koniecznością i szybko zakorzeniły się w japońskiej kulturze.

Podstawowe zasady Kaizen

Właśnie tak powstała filozofia Kaizen, którą z czasem zaczęto powszechnie wykorzystywać między innymi w sferze biznesu. Kaizen wypracowała potrzebę zaangażowania oraz nieustannego podnoszenia jakości firmy i produktu. Wszystko ma polegać na włączaniu procesu myślenia na każdym etapie działania (zwłaszcza produkcji), dzięki czemu możliwe jest tworzenie kryteriów oceny, zwiększanie efektywności pracy, a w efekcie oszczędność i redukcja kosztów.

Istnieją dwa rodzaje Kaizen – Kaizen przepływu oraz Kaizen procesu. Kaizen przepływu polega na doskonaleniu przepływu materiału i informacji i polega na reorganizacji całego obszaru pracy, a nawet przedsiębiorstwa. Kaizen procesu polega natomiast na usprawnianiu poszczególnych stanowisk pracy drogą wdrażania drobnych usprawnień.

Kaizen w życiu zawodowym i osobistym

Filozofia Kaizen dedykowana jest przede wszystkim firmom, którym zależy na rozsądnej strategii zarządzania, lecz równie dobrze sprawdza się w jednostkowym życiu zawodowym, jak i życiu prywatnym. Najważniejsza jest zasada małych kroków – stopniowe budowanie systemu rozwoju oraz doskonalenie, które ma prowadzić do osiągania trwałych efektów.

Swoje zastosowanie Kaizen znalazła także w życiu codziennym. Jeśli chcemy zapoczątkować zmiany mające prowadzić do rozwoju, powinniśmy zacząć od małych kroków. Po pewnym czasie, nasz umysł przyzwyczajony do podejmowania drobnych, mało wymagających działań, zechce skupiać się na nich dłużej i intensywniej.

Kaizen pozwala także rozwiązywać codzienne, niewielkie problemy i wątpliwości. Jeśli zależy nam na określonej zmianie, możemy zacząć choćby od zadawania sobie prostych pytań (niekoniecznie natychmiast na nie odpowiadając). W ten sposób będziemy przyzwyczajać mózg do myślenia o określonych sprawach.

W filozofii Kaizen najważniejsze jest, by nie odwlekać czasu pomiędzy wypracowaniem danej koncepcji, a wprowadzeniem odpowiedniej zmiany. W myśl Kaizen lepiej jest dokonać niewielkiej zmiany dziś niż wprowadzić wielką zmianę jutro.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat filozofii Kaizen oraz rozwinąć kompetencje metodą małych kroków, sprawdźcie naszą ofertę szkoleniową. Nasi specjaliści przedstawią wam skuteczne metody osiągania coraz lepszych wyników. Zapraszamy!Polecane artykuły

Negocjacje win-win – charakterystyka, metody i zalety

Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko elastyczności, ale również umiejętności komunikacyjnych. Kluczem do sukcesu często okazują się negocjacje win-win, które skupiają...
Pomoc de minimis – co to jest i komu przysługuje?

Pomoc de minimis stanowi specjalny rodzaj dofinansowania publicznego w Unii Europejskiej, dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstw, które nie chcą zakłócać konkurencji wewnątrzwspólnotowej....
Metodyki zarządzania projektem – rodzaje i najważniejsze różnice

Firmy dostrzegające potencjał drzemiący we właściwym zarządzaniu realizowanymi przedsięwzięciami mają do wyboru różne metody zarządzania projektami. Które metodyki zarządzania projektem...

ponad
0
zadowolonych uczestników

0
zaangażowania
ponad
0
zrealizowanych szkoleń


ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI i KIEROWANIE ZESPOŁEM PROJEKTOWYM - od działań indywidualnych do zespołowych-2-dniowe inspirujące warsztaty praktyczne i symulacje.

26-27 października | Poznań, Wrocław lub Online
23-24 listopada | Warszawa, Kraków lub Online
07-08 grudnia | Poznań, Wrocław lub Online
Specjalista ds. Zamówień Publicznych - 3 -dniowe certyfikowane warsztaty praktyczne z uwzględnieniem nowelizacji przepisów.

25-27 października | Gdańsk, Kraków lub Online
27-29 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
06-08 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Rozliczanie Projektów Unijnych oraz kwalifikowalność wydatków w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

30-31 października | Gdańsk, Kraków lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
04-05 grudnia | Poznań, Kraków lub Online
Zamówienia publiczne dla początkujących - 2 -dniowe warsztaty praktyczne. Kompendium obowiązujących przepisów z uwzględnieniem nowelizacji.

23-24 października | Kraków, Poznań lub Online
20-21 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Warszawa lub Online
Rozliczanie i realizacja projektów unijnych w systemie SL2014 w Nowej Perspektywie Finansowej 2014-2020. 2-dniowe warsztaty praktyczne.

26-27 października | Warszawa, Wrocław lub Online
27-28 listopada | Warszawa, Gdańsk lub Online
07-08 grudnia | Warszawa, Poznań lub Online

Eksploatacja i utrzymanie obiektów budowlanych w praktyce. Kompendium regulacji prawnych i procedur. 2-dniowe szkolenie z omawianiem kluczowych kwestii problemowych.

16-17 października | Warszawa lub Online
13-14 listopada | Gdańsk, Wrocław lub Online
14-15 grudnia | Warszawa, Kraków lub Online

Kierowanie zespołem - 2-dniowe warsztaty menedżerskie z elementami gry strategicznej i symulacji. [Praktyczne ćwiczenia przy pomocy kamery video].

19-20 października | Kraków. Gdańsk lub Online
16-17 listopada | Warszawa, Wrocław lub Online
11-12 grudnia | Wrocław, Gdańsk, Kraków lub Online
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2009-2023 SZKOLENIA-SEMPER.PL
SEMPER ul. Libelta 1a/2 61-706 Poznań
Nasze oddziały: Szkolenia Wrocław | Szkolenia Warszawa | Szkolenia Kraków | Szkolenia Zakopane | Szkolenia Poznań | Szkolenia Gdańsk
Zamów Voucher
na szkolenie
KFS
szkolenia dofinansowane
BUR
Baza Usług Rozwojowych
Szkolenia online
terminy webinarów
Zadaj pytanie
w sprawie szkolenia
Szkolenia w języku angielskim
Porady prawne
już od 100 zł